Aplikacje

Aplikacje dla kierowców ciężarówek

Wśród wielu ciekawych aplikacji dostępnych na smartfony znajdują się również te, które znacznie ułatwiają życie kierowcy ciężarówek. Dzięki nowoczesnej technologii, programy, które często powiązane są z nawigacją GPS i moderowane przez społeczność użytkowników, pomagają podczas jazdy, parkowania i konserwacji pojazdu. Jakie aplikacje mogą przydać się zawodowym kierowcom?

Pomoc w nawigacji

Wiele z aplikacji na telefonach pomaga kierowcom ciężarówek w sprawnym znajdowaniu i aktualizacji trasy przejazdu. Te najprostsze działają jak GPS, wyznaczając trasę na mapie i podpowiadając, jak najlepiej przejechać przez miasto. Bardziej zaawansowane programy są aktualizowane na bieżąco przez użytkowników. Dzięki temu zawierają one świeże informacje na temat korków drogowych, wypadków, blokad na trasie, remontów, czy trudnych warunków pogodowych. Jeszcze inne programy podpowiedzą, gdzie znaleźć stacje benzynowe, gazowe, toalety oraz miejsca na spożycie przekąski. Dla kierowców samochodowych, którzy dużo jeżdżą po mieście, pomocne są także informacje o dostępności miejsc do parkowania.

Część aplikacji ostrzeże również kierowców przed radarami oraz kontrolami policji, chroniąc ich przed mandatami i punktami karnymi. Warto wiedzieć, że o ile dedykowane urządzenia antyradarowe w samochodzie są według polskiego prawa nielegalne, o tyle identyczna funkcjonalność w aplikacji na smartfonie nie łamie przepisów.

Monitoring na trasie

Podstawową funkcją monitoringu jest nagrywanie tego, co dzieje się na trasie, tak, aby mieć dowód dla policji w razie nieprzyjemnego zdarzenia na drodze. Sprytne aplikacje potrafią jednak nie tylko utrwalać, ale i analizować obraz zza szyby ciężarówki. Niektóre z nich automatycznie wykonują zdjęcia w sytuacjach rozpoznanych przez algorytm jako nietypowe. Inne programy analizują odległości pomiędzy poprzedzającymi pojazdami, ostrzegając kierowcę o zbytnim zbliżeniu się do innego samochodu i związanym z tym ryzykiem wypadku. W końcu, aplikacje związane z GPS potrafią zapisać całą trasę na mapie, wraz z czasem i prędkością przejazdu, oraz informacjami o postojach.

Statystyki i kontrola

Liczne aplikacje dla kierowców ciężarówek pomagają w zarządzaniu budżetem związanym z przejazdami, poprawiają bezpieczeństwo kierowcy oraz stan techniczny pojazdu. Niektóre programy umożliwiają logowanie szczegółowych danych na temat tankowania, co w połączeniu z informacjami o przebytych dystansach pozwala na obliczenie spalania paliwa, i umożliwia szczegółową analizę kosztów benzyny. Część aplikacji przypomina o regularnych przeglądach i konserwacji poszczególnych elementów auta, przedłużając dzięki temu jego żywotność. Istnieją też aplikacje, które dzięki analizie twarzy kierowcy potrafią wykryć jego nadmierną senność i przypomnieć o niezbędnej przerwie w podróży.

Zawodowym kierowcom ciężarówek przydadzą się aplikacje na smartfony, które pomogą zaplanować, monitorować i dokumentować przejazdy, oraz pomogą zadbać o bezpieczeństwo ludzi oraz stan techniczny pojazdów służbowych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*