Firma logistyczna

Branża TSL przeżywa swój prawdziwy rozkwit. Zapotrzebowanie na takie kompleksowe usługi jest ogromne, dlatego też wielu z nas zastanawia się, jak założyć własną firmę, zajmującą się logistyczną stroną transportu. Choć początki bywają ciężkie, samo założenie firmy wcale nie jest takie skomplikowane. Wystarczy dokonanie kilku formalności i oczywiście, uiszczenie kilku opłat różnych wysokości. Przedstawiamy kroki, prowadzące aż do stworzenia własnej firmy logistycznej, skazanej na sukces. Prześledźmy je uważnie, nim sami wypróbujemy je na własnej skórze.

Od czego zacząć?

Warto pamiętać, że działania spedycyjne wchodzą w skład działania logistycznego, przez co często choć niesłusznie, porównywane są obie te dziedziny. Aby założyć własną firmę, przede wszystkim potrzebujemy specjalnego certyfikatu. Możemy go uzyskać, zdając egzamin poprzedzony odbyciem kursu. Niestety, jest to bardzo kosztowne przedsięwzięcie. Samo szkolenie bowiem kosztuje aż 1200 zł. Za egzamin trzeba dodatkowo dopłacić kolejne 800 zł. Bez tego certyfikatu jednak nie możemy założyć własnej firmy. Szansą jest posiadanie współpracownika, który taki certyfikat posiada, nie jest bowiem wymagane posiadanie go koniecznie przez właściciela firmy. Kiedy już uda nam się uregulować kwestię uprawnień, czas na zarejestrowanie naszej firmy. Dokonujemy tego przez Internet, zupełnie bezpłatnie. Wniosek o założenie firmy musimy jednak złożyć osobiście w urzędzie bądź wysłać przez pocztą, musi być on jednak własnoręcznie podpisany. Poprzez złożenie tego wniosku, jednocześnie składamy prośbę o nadanie numeru REGON oraz NIP. Kolejnym krokiem jest zwrócenie się do odpowiedniego urzędu skarbowego z formularzem VAT-R. Tutaj również musimy uiścić uiścić opłatę, tym razem będzie to 170 zł. Obowiązkiem osoby zakładającej firmę jest poinformowanie o tym fakcie ZUS. W tym celu zobowiązani jesteśmy do wypełnienia odpowiednich formularzy i dostarczenia ich do placówki. Na samym końcu należy wziąć pod uwagę kwestię ubezpieczenia, które musimy wybrać i opłacić. Uff, to chyba koniec formalności.. Teraz możemy pomyśleć o wyrobieniu pieczątki, która znacznie ułatwi pracę i będzie naszym znakiem rozpoznawczym. Koszt takiej pieczątki nie jest wysoki, nie przekracza 100 zł.

Czy warto założyć własną firmę logistyczną?

Odpowiedź nie jest prosta, jednak w dobie Internetu, technologii i nowoczesnych rozwiązań, zapotrzebowanie na firmy tego typu wciąż rośnie. Więc jeżeli posiadamy choć odrobinę kierunkowych zdolności, warto pokusić się o założenie własnej firmy. Jeżeli będzie konkurencyjna, będzie oferowała usługi, których nie oferują inne firmy i będzie na tyle innowacyjne i korzystna dla klientów, że przebije się przez inne, istniejące już firmy, mamy ogromną szansę na sukces naszego przedsięwzięcia. Początki są bardzo trudne, jednak mając dobry plan i zdolności, a także mnóstwo determinacji, jak najbardziej mamy szansę odnieść spory sukces, przynoszący nam duży zysk i jeszcze więcej satysfakcji.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*