Kierowca ciężarówki testy

Gruntowne przygotowanie i jazda

Po ulicach naszych miast jeździ coraz więcej zarejestrowanych pojazdów. Osobną sprawą jest to, że jest coraz więcej wypadków. Świadczy to o tym, że aby jechać po szosie trzeba posiadać gruntowne przygotowanie – zarówno teoretyczne, jak również praktyczne. Musimy znać przepisy, wiedzieć co oznaczają poszczególne znaki drogowe, znać stosowne regulacje prawne, wiedzieć kiedy mamy pierwszeństwo, kiedy mamy mijać itd. Poza tym musimy posiadać praktyczne umiejętności w zakresie kierowania pojazdem. Warto w tym miejscu wspomnieć o samochodach ciężarowych. Aby móc nimi kierować potrzebne nam jest prawo jazdy kategorii C.

Z czym to się je

Kierowanie samochodem ciężarowym nie jest zadaniem łatwym. Przede wszystkim jest to zadanie odpowiedzialne. Bycie kierowcą dowolnego pojazdu wiąże się z odpowiedzialnością, ale w przypadku samochodów ciężarowych jest coś jeszcze – one wożą duże ilości ładunków. One są w stanie dźwignąć kilka ton różnych rzeczy. Nie trzeba mówić czym grozi wypadek z udziałem takiego pojazdu.

Do prowadzenia pojazdu ciężarowego upoważnia prawo jazdy kategorii C. Aby je uzyskać musimy zdać egzamin do którego podejdziemy w dowolnym Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Wybieramy stosowny do naszego miejsca zamieszkania. Tylko co mają zrobić mieszkańcy mniejszych miejscowości znajdujących się na terenie województwa, czy za każdym razem muszą dojeżdżać? Na szczęście nie, czasem w ich miejscowości może się znajdować delegatura.

Przygotowanie

Ale jak mamy się właściwie przygotować do egzaminu na prawo jazdy uprawniające do prowadzenia pojazdu ciężarowego? Na szczęście wiele jest szkół oferujących kursy przygotowujące nas do przystąpienia do egzaminu na prawo jazdy. I to dowolne. Do części teoretycznej mogą nas przygotować materiały znajdujące się w internecie. Są nawet testy online. One mogą stanowić pewną pomoc. Ale radzimy zachować ostrożność w przypadku pytań, które rzekomo znalazły się na egzaminie na prawo jazdy kiedyś tam. Takie testy mogą pomóc, ale ryzykownym jest myślenie, że skoro zaliczyliśmy taki test online to zaliczymy również test praktyczny.

O egzaminie słów kilka

Chcąc uzyskać prawo jazdy kategorii C musimy przystąpić do odpowiedniego egzaminu. A ten dzieli się na część teoretyczną oraz część praktyczną. Kolejność zdawania jest następująca, zaliczamy na początku teorię, a później praktykę. Po podejściu do części teoretycznej mamy sześć miesięcy czasu na podejście do części praktycznej, a więc mamy trochę czasu, aby się przygotować. I to w dodatku możemy się skupić tylko na jednej części. Co więcej możemy wykupić dodatkowe godziny, które pozwolą nam się lepiej przygotować do tej części. I w rezultacie zdać egzamin.

Egzamin teoretyczny to test wyboru składający się z osiemnastu pytań. Ale uwaga – odpowiedzi poprawnych może być więcej niż jedna, a my musimy zaznaczyć wszystkie. Jeżeli którąś pominiemy to tracimy punkty. Należy o tym pamiętać.

Kiedy pozytywnie zaliczymy wszystkie części egzaminu nie pozostaje nam nic innego, jak odbiór naszego prawa jazdy. Zdobycie prawa jazdy tej kategorii, jak również pozostałych, nie jest rzeczą prostą. Dla zdających to utrapienie, inni argumentują, że ma to na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na naszych drogach. Cóż, każdy sam oceni. W każdym razie jeżeli chcemy mieć to prawo jazdy to musimy być wytrwali. Czy warto? To już musicie ocenić sami.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*