Transport Kolejowy

Transport kolejowy jest kolejną gałęzią infrastruktury transportowej, która jest najbardziej rozchwytywana tuż po transporcie samochodowym. Przewóz koleją diametralnie różni się od procedur przewozowych za pomocą samochodów czy ciężarówek na drodze. Infrastruktura kolejowa jest zupełnie inaczej zbudowana. Dzieli się na stacje, dworce przystankowe i postojowe. Transport kolejowy to ujmując w skrócie – przewożenie dóbr lub ludności za pomocą pasma linii kolejowych. Kolej zazwyczaj jest nam znana jako całość wyżej wymienionych obiektów wraz z samym środkiem transportu. Koleją zaczęto nazywać ten ogólnik jedynie w potocznym tego słowa znaczenia, jednak w ostatnich czasach słowo powzięto jako oficjalne co poskutkowało tym, że figuruje ono już nie tylko w mowie potocznej.

Wady i zalety transportu kolejowego

Najbardziej znaną i chyba najczęściej ubolewająca wadą na tle innych środków transportów jest brak mobilności na jaki skazuje nas pociąg. Chodzi oczywiście o rozmieszczenie torów. Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że wsiadając do pociągu nie możemy pojechać dokładnie tam gdzie zechcemy – nie jest to samochód. Pociągi mogą poruszać się jedynie po wcześniej wybudowanej infrastrukturze linii torowisk. Cel ich podróży jest zawsze uzależniony od tego którędy i dokąd prowadzą tory co często skazuje rodzaj tego przewozu na niedogodności czasowe i opóźnienia w dostawie transportów. Jak już wspomnieliśmy o koniecznym przedwczesnym wybudowaniu linii kolejowej wspomnijmy również o tym, że owe linie konieczne do wybudowania nim puścimy pociągi towarowe w podróż są niesamowicie drogie. Budowa torowisk bowiem pochłania ogromne koszta budżetowe. Jest to niewątpliwie jedna z większych wad.

Powiedzmy sobie również o zaletach płynących z transportowania naszych dóbr za pomocą linii kolejowych. Pociągi z pewnością biorą przewagę nad transportem drogowym wszelkiej maści jeżeli chodzi o załadunek materiałów. Doskonale wiemy, że kilka wagonów pociągu jest w stanie zmieścić więcej dóbr niż cały tuzin ciężarówek transportowych. Jest to niesamowicie wygodna alternatywa dla różnorakich firm przewoźniczych, czy też ważnych przemysłów wydobywczych, produkcyjnych. Nie zapominajmy o wypadkowości na ulicach. Współczynnik ten jest najwyższy na tle wszystkich rodzajów gałęzi infrastruktury transportowej. Współczynnik ten jeżeli chodzi o pociągi jest niesamowicie niski. Chyba każdy z nas częściej słyszy o wypadku drogowym, aniżeli wypadku kolejowym, prawda? Przejdźmy również do porównania roli jaką odgrywa pieniądz na drodze tego transportu. Nakłady, które wymagają pociągi są o niebo niższe od tych, które wymuszają na nas samochody, lub transportery ciężarowe korzystające z dróg. Eksploatacja samochodu, wymiana części, paliwo – to wszystko składa się na horrendalne kwoty użytkowania. Nie każdemu będzie opłacało się na nie przystać. Z doskonałą alternatywą więc przychodzi użytkowanie transportu kolejowego, który nie generuje zbyt wielkich opłat.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*