Transport samochodowy – wady i zalety

0Transport samochodowy to najpopularniejszy rodzaj transportu drogowego. Obejmuje on przemieszczanie towarów różnego rodzaju z wykorzystaniem pojazdów samochodowych – ciągników siodłowych, ciężarówek, półciężarówek, samochodów dostawczych czy autobusów. Jest on wykorzystywany bardzo szeroko ze względu na swoje liczne zalety, chociaż pod niektórymi względami sporo ustępuje innym rodzajom transportu.

Dostępność

Zasadniczym plusem transportu samochodowego jest jego dostępność. W zasadzie samochody są najczęstszymi środkami transportów. Zakup czy wynajem samochodu transportowego z kierowcą jest znacznie łatwiejszy i tańszy niż znalezienie składu kolejowego, statku czy samolotu. Łatwo jest również znaleźć zleceniobiorców trudniących się tą działką logistyki, np. poprzez liczne giełdy transportowe. Transport samochodowy jest również dużym ułatwieniem logistycznym ze względu na możliwość dotarcia w każde miejsce – samochód jest w stanie dojechać tam, gdzie nie ma linii kolejowej, zbiorników wodnych nadających się do żeglugi i lotnisk.

Wydajność i przepustowość

W kwestii przepustowości i wydajności transport samochodowy nieco ustępuje niektórym innym możliwościom. Przewiezienie bardzo dużych ilości towaru ciężarówkami może się okazać nieekonomiczne ze względu na ich stosunkowo małą ładowność (mniejszą niż pociągi czy statki). Jeszcze słabiej wypadają samochody pod względem szybkości podróżowania. W przypadku transportu na duże odległości (np. międzykontynentalnego) znacznie szybszy jest przewóz samolotem, natomiast w transporcie krajowym lepiej pod tym względem wypada często kolej; jest to jednak zależne od stopnia rozwoju infrastruktury, zarówno kolejowej jak i drogowej. W temacie wydajności warto wspomnieć również o kwestii wypadków, które statystycznie częściej zdarzają się samochodom niż pociągom, statkom czy samolotom.

Ekologia

Transport samochodowy jest powszechnie uważany za opcję niekorzystną dla środowiska. Istotnie, samochody transportowe uwalniają do atmosfery spore ilości gazów cieplarnianych powodując zanieczyszczenie powietrza. Pod tym względem korzystniejsze jest użycie kolei, która wykorzystuje bardziej ekologiczną energię elektryczną. Transport drogowy jest jednak korzystniejszy dla środowiska od transportu wodnego, który nie tylko powoduje zanieczyszczenie wód odpadami po paliwie, ale również powoduje duże ryzyko nastąpienia katastrof ekologicznych związanych z wyciekiem niebezpiecznych substancji do morza.

Finanse

Transport samochodowy jest najtańszym rozwiązaniem do transportu ładunków poniżej pewnej odległości i objętości. Nie wymaga budowy dodatkowej infrastruktury (torów kolejowych, lotnisk czy sieci przesyłowych) poza systemem dróg i stacji benzynowych. Same pojazdy samochodowe są tańsze od innych środków transportu. Mniej kosztuje również ich konserwacja, utrzymanie, paliwo i naprawa. Taniej kosztuje także wynajęcie kierowcy samochodowego – potrzebny jest tylko jeden, ew. dwóch kierowców, w miejsce całej załogi statku, samolotu czy pociągu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*