Aranżacja ogrodów – sposób na piękną roślinność

Zamiast aranżować ogród w przypadkowy sposób, warto zdecydować się na jego przemyślaną oraz wysmakowaną aranżację. Profesjonalna rekultywacja terenu i aranżacja sprawi, że ogród będzie wyglądał przepięknie. Wymaga to jednak niemałej umiejętności oraz wiedzy, m.in. na temat tego, jakie nawozy dla roślin wybrać. Najkorzystniejszy wyjściem jest zatem zlecenie tego zadania fachowcom. Wbrew pozorom, może być mniej kosztowna inwestycja aniżeli samodzielne – czasem nietrafione – próby urządzania bądź pielęgnowania ogrodu.

Niełatwa aranżacja ogrodów – o czym warto wiedzieć?

Projektowanie ogrodów wymaga m.in. solidnego pogłębienia wiedzy na temat gleby i roślin. Trzeba wiedzieć, jaka gleba znajduje się w ogrodzie (czy nawet w jego poszczególnych częściach) i w związku z tym jakie powinno się posadzić tam rośliny, z wzięciem pod uwagę innych ich wymogów, dotyczących choćby tolerancji wiatru czy zapotrzebowania na światło. Niebagatelny jest również odpowiedni układ zieleni, na przykład sadzenie w pobliżu siebie gatunków, które kwitną po sobie, dzięki czemu ogród będzie nieustannie zachwycał swoim wyglądem. Nie lada zdolności wymaga też wykonanie systemu drenującego i systemu nawadniania. Są to sprawy praktyczne, ale najistotniejszy jest przecież wygląd otoczenia. Wiele osób chce urządzić swój ogród w konkretnej stylistyce – w stylu francuskim bądź angielskim. Aby jednak móc nadać taki charakter, trzeba nie tylko doskonale znać gatunki właściwych dla nich roślin i ich układy, lecz również właściwie dopasować do niej inne elementy wystroju.

Projektowanie ogrodów – co może się w nich znaleźć?

Niewielu posiadaczy pięknie zaaranżowanego ogrodu ogranicza się tylko do roślin, choć naturalnie wypielęgnowany trawnik, wyszukane rośliny, ozdobne drzewka i krzewy są w tym otoczeniu najważniejsze. Warto jednakże podarować im odpowiednią oprawę w postaci pięknego ogrodzenia ogrodu, a także oświetlenia, które wspaniale podkreśli urok roślin, przy czym nie muszą to być tylko standardowe lampy solarne. Wszystkim ogrodom uroku dodają oczka wodne oraz sadzawki, wyjątkowego klimatu dodają im też kamienne schody. Piękno zadbanych roślin podkreśli kamień ozdobny, wielkie znaczenie mają również ścieżki. Spełniają one rolę praktyczną – pozwalają dotrzeć do wszystkich miejsc bez narażenia na szwank trawnika, a przy tym podnoszą estetykę otoczenia. Ich podłożem może być na przykład bruk kamienny bądź żwir ozdobny. Typ podłoża ścieżek, ich szerokość oraz układ, a także wszystkie pozostałe elementy wystroju ogrodu – oświetlenie czy meble ogrodowe, trzeba umiejętnie dopasować do stylistyki domu oraz ogrodu. Samodzielnie wykonać udaną kompozycję jest niełatwo, warto zatem powierzyć realizację tego zadania osobom, które się w tym specjalizują.