Pielęgnacja boisk sportowych – zadanie dla profesjonalistów

Prawidłowo założone boisko, posiadające dobre podłoże i wysokiej jakości murawę, nie tylko świetnie się prezentuje, lecz przede wszystkim idealnie spełnia swoje zadanie w czasie rozgrywek. Naturalnym jednak jest, iż płyty boisk sportowych w wyniku korzystania z nich ulegają zużyciu, a więc ich kondycja się pogarsza, więc potrzebne jest wykonywanie działań, które określa się jako regeneracja boisk sportowych. Każde boisko, niezależnie od tego, jakie ma rodzaj gleby, warunki wodno-terenowe czy też rodzaj trawy, potrzebuje dokładnej, właściwej oraz bardzo regularnej pielęgnacji. Najrozsądniej jest zlecić to profesjonalistom, którzy posiadają solidną wiedzę na temat pielęgnacji sportowych boisk, a ponadto dysponującym niezbędnymi do tego maszynami.

Profesjonalna pielęgnacja boisk sportowych

Najważniejszy element każdego boiska, czyli murawa sportowa, tworzona jest w wyniku stosowania odpowiednich mieszanek nasion traw, co zapewnia jej wytrzymałość na szkodliwe czynniki pogodowe, a także na uszkodzenia mechaniczne będące oczywistą konsekwencją jej użytkowania. Murawę można także nawozić, jednak to nie wszystko, niezbędne jest wykonywanie czynności takich jak aeracja, piaskowanie, wertykulacja, walcowanie, włókowanie, wymiana trawnika czy dosiew trawy. Nazwy te pewnie niewiele powiedzą amatorom, rozsądniej więc pielęgnację boiska powierzyć fachowcom, ponieważ wyłącznie odpowiednio wypielęgnowana murawa stwarza warunki niezbędne do rozgrywania meczów, a zaniedbanie tego obowiązku szybko skutkuje degradacją boiska.

Możliwości pielęgnacji boisk sportowych

Jednym z najważniejszych elementów w pielęgnowaniu boiska sportowego jest zapewnienie trawie odpowiedniego poziomu wilgotności, ale murawa potrzebuje znacznie więcej zabiegów, między innymi aeracji, czyli napowietrzania i spulchniania gleby za pomocą odpowiednich urządzeń. Piaskowanie chroni przed zbijaniem się gleby i powoduje mocniejszy rozrost korzeni trawy. Wertykulacja, czyli zabieg polegający na nacinaniu darni, poprawia przepuszczalność gleby i przyczynia się do większej elastyczności trawnika, co przekłada się na większy komfort jego użytkowania. Potrzebne wiosną walcowanie sprawia, iż korzenie trawy stają się lepiej odżywione, a włókowanie, czyli szczotkowanie, usuwa obumarłe fragmenty murawy. W przypadku pojawiania się ubytków w trawniku konieczne jest uzupełnianie ich trawą z rolki lub dosiewaną. Nie wolno również zapomnieć o regularnym koszeniu trawy – w odpowiednim momencie oraz na odpowiednią długość. Wszystkie te czynności wymagają umiejętności, właściwych urządzeń, a także wiedzy, kiedy je wykonywać. Właściwie pielęgnować boisko mogą więc jedynie profesjonaliści.