Trawy z rolki czy siane? O zakładaniu trawników

Założenie trawnika w ogródku nie sprawi nikomu większych trudności – nawet, jeżeli nasze ogrodnicze kwalifikacje nie okażą się wystarczające. Trudności z pewnością pojawią się niestety, jeżeli konieczne okaże się zakładanie trawników o dużej powierzchni albo położonych w najważniejszych miejscach – między innymi przed ważnymi obiektami, na placach miejscowości lub w pobliżu placówek dydaktycznych. Podobne trawniki muszą bowiem doskonale wyglądać i uporać się z nawet bardzo intensywną eksploatacją. Zakładanie trawników warto zatem zlecić specjalistom oraz otrzymać gwarancję, że rezultaty będą zadowalające. O czym jednak musimy wiedzieć przy wyborze ekipy oferującej takie usługi?

Które trawy na zakładanie trawników?

Firmy świadczące zakładanie trawników wykorzystują dwa rodzaje traw – z darni lub wysiewu. Wszystkie posiadają odmienne wady i zalety. Te wspomniane na początku stosowane są przede wszystkim podczas zakładania trawników o niewielkiej wielkości. Ich zalety to przede wszystkim łatwy montaż (również na skarpach) oraz od razu zauważalne rezultaty, a także wytrzymałość na wilgoć i mróz. Trawniki z wysiewu są natomiast znacznie mniej kosztowne od tych z darni (dzięki czemu doskonale nadają się do wykorzystywania na dużych powierzchniach) oraz wymagają mniej pracochłonnej opieki.

Zakładanie trawników – sprzęt oraz umiejętności

Jak łatwo się domyślić, zakładanie większych trawników w ważnych punktach wymaga sporej wiedzy i użycia specjalistycznych sprzętów (na przykład spychaczy lub agregatorów) oraz surowców. Dlatego przed tym, jak postawimy na ofertę danej ekipy, dokładnie przemyślmy wszelkie za i przeciw. Koniecznie dowiedzmy się, jakimi maszynami posługują się jej specjaliści oraz czy mają odpowiednie umiejętności. Dobrym wyjściem okaże się również znalezienie komentarzy na temat przedsiębiorstwa w internecie – być może unikniemy w ten sposób przykrych pomyłek.