Podczas pożaru zazwyczaj uszkodzeniu ulega sieć energetyczna – a przecież to zwłaszcza w takich sytuacjach jest potrzebna. Bez oświetlenia awaryjnego wyprowadzenie zagrożonych z obiektu może zatem spowodować duże problemy, a zwłaszcza jeśli drogi ewakuacyjne przebiegają pomieszczeniami bez okien. Z tego względu tak ważne okazuje się to, aby wszystkie obiekty publicznie dostępne miały oświetlenie awaryjne. Jest to oprócz tego wymagane przez przepisy przeciwpożarowe, zaś jego nieobecność może spowodować trudności z odbiorem obiektu. Gdzie dokładnie powinno się znaleźć oświetlenie awaryjne? Jakiego typu produkty wchodzą do tej kategorii?
Typy oświetlenia awaryjnego
Najważniejszym elementem oświetlenia awaryjnego są, jak nietrudno wydedukować, świetlówki. Nie zapominajmy przy tym, iż muszą one być dostosowane do obiektu, gdzie są używane – oświetlenie awaryjne dla dróg do ewakuacji jest trochę odmienne niż te zakładane w ogólnodostępnych strefach. Ustawy wymuszają też użycie odpowiednich, świecących tablic, zawiadamiających o kierunku ewakuacji. Tak jedne, jak i drugie powinny mieć zasilanie działające bez dostępu do sieci energetycznej.
W jakich miejscach musi być zamontowane oświetlenie awaryjne?
Ustawa nie określa, aby oświetlenie awaryjne zostało założone w zwykłych domach. Jego wykorzystanie będzie natomiast wymagane we wszelkiego typu obiektach publicznych. Powinno działać między innymi w przedsiębiorstwach, teatrach oraz obiektach służby zdrowia. Prawo poza tym wymusza, aby oświetlenie awaryjne spełniało obowiązujące standardy.