Cegły klinkierowe

Cegła klinkierowa jest stawiana wśród najbardziej wartościowych materiałów do wykończenia ścian budynków. Jest nie tylko nadzwyczaj wytrzymała, ale także świetnie się prezentuje, dzięki czemu często stosuje się ją w budownictwie prywatnym lub publicznym. Dostępna jest w rozmaitych wersjach, co pozwala na dopasowanie jej do prawie każdego stylu. Co warto o niej wiedzieć?

Cegła klinkierowa – techniki wytwarzania

Materiałem wykorzystywanym do produkcji cegły klinkierowej jest wyłącznie wysokiej jakości glina. Technologia jej produkcji polega na obróbce w bardzo dużej temperaturze, wynoszącej nawet tysiąc *C. Cegła klinkierowa, która ma zostać zastosowana na ścianach zewnętrznych powinna także zaliczyć specjalne badanie, polegające na 100-krotnym schłodzeniu oraz ogrzaniu.

Zastosowanie cegły klinkierowej

Najczęściej stosowana jest w elewacjach obiektów państwowych, sakralnych lub zwykłych domów. Z uwagi na ogromną ilość jej wersji, możliwe jest również jej zastosowanie do wznoszenia murów, okien lub kominków. Cegła klinkierowa to też świetny surowiec do ułożenia podłogi na werandzie oraz podjazdu. Jej mrozoodporność sprawia, że nierzadko stosuje się ją przy budowie stopni zewnętrznych.

Cegła klinkierowa – zalety

Największą zaletą cegły klinkierowej okazuje się z pewnością jej wytrzymałość na mróz – z powodzeniem może więc być stosowana poza domem. Cegła klinkierowa jest również w stu procentach odporna na działanie wilgoci, co sprawia, że jest stosowana w hydrotechnice lub miejscach w największym stopniu narażonych na opady. Oprócz tego, problemem nie są pęknięcia.