Cegły, płytki, elewacje, bruk klinkierowe

Klinkier jest aktualnie jednym z najcenniejszych surowców budowlanych. Często stosują go duzi deweloperzy działający w sektorze nieruchomości, oprócz tego jest powszechnie używany w budownictwie indywidualnym. Spotykamy go w świątyniach, na placach, ścieżkach rowerowych i ścianach zewnętrznych domów. Z jakich jednak względów jest popularny? Jakie dobre strony ma ten klinkier? Dlaczego warto go stosować?

Klinkier – jaki to materiał?

Klinkier to materiał, który powstaje poprzez wypiekanie gliny w piecach o temperaturach przewyższających tysiąc stopni Celsjusza. W odróżnieniu od różnych innych wyrobów ceramicznych, klinkier posiada jedynie spieczoną powierzchnię, pozbawiony jest zaś szkliwa. Do wytwarzania klinkieru używa się glinek żelazistych i wapiennych.

Klinkier – dlaczego warto?

Technologia wyrobu klinkieru powoduje, iż okazuje się wytrzymały na niesprzyjające zjawiska atmosferyczne – jego nasiąkliwość rzadko jest większa niż sześć procent. Wyroby wykonane z klinkieru są całkowicie odporne na niskie temperatury. Oprócz tego są także odporne na pęknięcia, doskonale znosząc także spore obciążenia. Nie sposób nie wspomnieć także o interesującym wyglądzie tego materiału – dostępny jest w setkach wersji barwnych, łatwo wkomponujemy go do rozmaitych stylów.

W jakich miejscach jest używany klinkier?

Klinkier, ze względu na sporą wytrzymałość jest często stosowany do wytwarzania bruku – często uświadczymy się go na placach załadunkowych lub ścieżkach rowerowych. Mrozoodporność wyrobów klinkierowych powoduje natomiast, iż są używane na elewacjach domów.