Co mają na celu badania gruntu?

Niezależnie od tego, czy budujemy dom jednorodzinny, czy jesteśmy inwestorem, który planuje rozpocząć budowę dużego osiedla, nie powinniśmy zapomnieć o przydatnych w trakcie budowy pracach. Na uwagę zasługują między innymi badania gruntu. W jakim celu przeprowadza się badania gruntu? Jakie czynności obejmują?

Badania gruntu – co to takiego?

Badania gruntu to rodzaj usług geologicznych, po które sięga się tak podczas rozpoczynania inwestycji budowlanej, jak i w czasie jej trwania. Mają one na celu identyfikacja warunków gruntowo-wodnych obszaru, na którym ma powstać nieruchomość. W efekcie śmiało można zacząć inwestycję w danym punkcie. Nie trzeba wówczas bać się, że wybudowany budynek runie, bo warunki gruntowo–wodne były nieodpowiednie. Właściwie wykonane badania gruntowe pomagają określić ułożenie warstw gruntu oraz jego właściwości hydrogeologiczne. Umożliwiają także określenie własności fizyczno-mechanicznych obszaru, na którym mają być prowadzone prace budowlane.

Badania gruntu – jakiego rodzaju czynności przeprowadza się w ich czasie?

Badania gruntu to mnóstwo skomplikowanych czynności, które mogą być wykonane jedynie przez naprawdę doświadczone osoby o odpowiednich kwalifikacjach. Zazwyczaj rozpoczynają się od wiercenia geologicznego oraz sondowania geologicznego. Później wykonuje się również laboratoryjne badania gleby. Ostatnim etapem badań geologicznych jest w każdym przypadku opracowanie dokumentacji w oparciu o uzyskane wyniki badań. Chcąc przeprowadzić badania geologiczne przed początkiem budowy lub już w podczas jej trakcie, trzeba powierzyć je posiadającym rozległe kwalifikacje geologom, który mają ściśle określone pozwolenia. Tylko w takiej sytuacji można mieć pewność, że prace będą odpowiednio wykonane, a uzyskane wyniki są zgodne ze stanem faktycznym. Na szczęście, aktualnie znalezienie przedsiębiorstw mających w swojej ofercie badania geologiczne, nie jest trudne. Część z nich to przedsiębiorstwa o bardzo dobrej opinii.