Dlaczego tak chętnie stosujemy sklejkę?

Sklejka jest stawiana wśród surowców najczęściej wykorzystywanych w rozmaitych branżach. Nie powinno to jednak dziwić – wykazuje bowiem wiele zalet. Jest przede wszystkim niedroga, co wynika z procesu jej produkcji – wytwarzana jest z drzewa. Górne i dolne warstwy sklejki wytwarzane są zwykle z gatunków drewna odznaczających się walorami ozdobnymi – między innymi olchy – zaś środkowe – z tańszych gatunków. Często sklejkę powleka się też folią fenolową. Wykorzystanie specjalnych klejów powoduje z kolei, iż sklejka cechuje się dużą wytrzymałością – z tego względu stosuje się ją również w produkcji samolotów. Gdzie oprócz tego wykorzystuje się ten materiał? O czym musimy wiedzieć nabywając sklejkę?

Kiedy stosuje się sklejkę?

Obecnie sklejkę zazwyczaj stosuje się w sektorze stolarskim. Obok mebli stosuje się ją również w produkcji najróżniejszych dodatków do domu – paneli, boazerii czy ozdób. Oprócz tego sklejka jest często wykorzystywana przez inżynierów, którzy wykonują z niej na przykład szalunki, czyli typ form do kładzenia fundamentów. Sklejka jest także materiałem często stosowanym do produkcji łodzi, zaś kiedyś była stosowana przez wytwórców samochodów oraz szybowców – nawet dziś jest wykorzystuje się ją w czasie renowacji wiekowych pojazdów. Z uwagi na niewielką masę, sklejkę chętnie stosują też modelarze.

O czym pamiętać kupując sklejkę?

W wielu sytuacjach najistotniejszą zaletą jest odporność sklejki. Z tego względu nie możemy wybierać modeli niskiej klasy – a takie często proponują niesprawdzeni sprzedawcy. Jak więc ustrzec się błędów przy wyborze sklejki? Oczywiście wybierać jedynie dostawców, którzy zapewnią nam wysoką jakość – szczególnie sprowadzających sklejkę od razu od producenta. W przypadku, gdy zamierzamy nabyć większą ilość materiału nie powinniśmy również szukać jej w supermarketach – znacznie bardziej trafionym rozwiązaniem okaże się kupno u sprawdzonego hurtownika, który zaoferuje nam nawet największą jej ilość.

Nasze dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]