Drzwi drewniane. O czym pamiętać przy zakupie?

Mimo że w sklepach kupimy mnóstwo drzwi wyprodukowanych z najróżniejszych surowców (między innymi ze stali czy tworzyw sztucznych), to największym uznaniem wytwórców i klientów szczycą się nadal drzwi drewniane. Oczywiście nie powinno to zaskakiwać, ponieważ ich liczne atuty powodują, że okażą się doskonałym wyjściem tak wszędzie, gdzie liczy się funkcjonalność, jak i w pomieszczeniach, gdzie istotniejsze są względy wizualne. Dobrze wyprodukowane drzwi drewniane będą bowiem wytrzymałe oraz doskonale się prezentują, zaś ich użytkowanie nie sprawia najmniejszych trudności. Jak jednak robione są drzwi drewniane? O czym pamiętać przy ich zakupie?

Jakie gatunki na drzwi drewniane?

Do produkcji drzwi mogą być wykorzystywane najróżniejsze rodzaje drewna. Zwykle rzecz jasna wybierane bywa drewno sosnowe, które jest stosunkowo wytrzymałe, zaś ponadto niedrogie, dość lekkie i nieprzysparzające problemów w trakcie obróbki. Poza tym wykorzystywane są przede wszystkim pozostałe gatunki europejskie – na przykład buk czy dąb. Wygląd drewna z sosny nie nadaje się jednak do niektórych wnętrz – z tego powodu drzwi drewniane wykańczane są obłogami z rozmaitych gatunków, zarówno tych z Europy, jak i z innych części świata. Określają one wizerunek konkretnego modelu i pozwalają na dopasowanie go do różnych szaf czy dodatków.

Różnorodność drzwi drewnianych

Drzwi drewniane są nierzadko wybierane także ze względu na to, iż (w przeciwieństwie do drzwi wykonanych z tworzyw syntetycznych) mogą być montowane też w tradycyjnie zaaranżowanych pomieszczeniach oraz podczas renowacji budynków dodanych na listę zabytków. Dla części kupujących bardzo ważne jest również to, że drzwi drewniane można wyprodukować w myśl wytycznych nabywcy, dopasowując je do jego gustów oraz cech przestrzennych lokalu – a to będzie oczywiście nieosiągalne dla modeli z metalu oraz z coraz bardziej lubianych materiałów syntetycznych.