Płytki klinkierowe to surowiec często wykorzystywany na elewacjach. Nie dzieje się tak rzecz jasna bez przyczyny, gdyż od dawna jest on znany ze swoich świetnych właściwości. Cechująca go odporność i walory wizualne powodują, iż powoli zastępuje inne surowce elewacyjne, a dystrybutorzy wciąż notują wzrost zainteresowania wyprodukowanymi z niego cegłami. Jakie zalety posiada ów materiał? Jak dbać o elewacje klinkierowe, żeby przetrwały nawet kilka dekad?
Technologie produkcji elewacji klinkierowej
Klinkier to materiał, który wyrabia się z odpowiedniej gliny. Jest ona wypalana w w piecu rozgrzanym do więcej niż tysiąca stopni Celsjusza, dzięki czemu lepiej znosi wpływ wilgoci oraz wysokich lub małych temperatur. Zależnie od rodzaju wykorzystanej przy jego wytwarzaniu gliny, klinkier może posiadać najróżniejsze kolory i wykazywać mniejszą lub większą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.
Elewacja klinkierowa – jak układać?
Żeby elewacja klinkierowa posłużyła parę dekad, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na sposób jej założenia. Powinniśmy pomyśleć o tym jeszcze zanim wystartuje budowa domu i postawić odpowiednie fundamenty – bez oparcia może wszak pozostać tylko niewielka część płytki klinkierowej. Powinniśmy też kupić cegły szkliwione, gdyż wykazują nieznaczną nasiąkliwość – czasem na zerowym poziomie.
Zalety elewacji klinkierowej
Elewacja klinkierowa ma wiele zalet. Najistotniejszą z nich jest czasem aż absolutna wytrzymałość na działanie wody, która sprawia, że cegły klinkierowe wykorzystywane są także w regionach, w których notuje się sporą ilość opadów atmosferycznych. Elewacja klinkierowa chroni również nasz budynek przed glonami oraz grzybami, które na takim podłożu nie są w stanie rosnąć.