Fugowanie klinkieru techniki

Klinkier cieszy się dużą popularnością wśród budowlańców. Duże zainteresowanie owym surowce nie powinno jednak zaskakiwać. Klinkier wszak świetnie się prezentuje, a proces jego wytwarzania sprawia, że nie straszne są mu woda, grzyby lub pęknięcia. Żeby jednak elewacja z tego surowca posłużyła nam kilkadziesiąt lat, należy odpowiednio ją zamontować. Powodem najpoważniejszych trudności okazuje się zwykle fugowanie klinkieru – warto zatem napisać, jak wykonać to bezbłędnie.

Do fugowania klinkieru zastosuj odpowiednią fugę

Cegły klinkierowe wymagają zwykle solidniejszego spoiwa niż inne wyroby ceramiczne. Dlatego decydując się na elewację klinkierową, warto wcześniej kupić odpowiednią spoinę. Żeby fugowanie klinkieru przyniosło spodziewane skutki, musimy wybrać fugę przeznaczoną do takich zastosowań. Produkty tego typu bez problemów kupimy w składach budowlanych, a różnorodność cen sprawia, że na pewno dopasujemy spoinę, która spełni nasze oczekiwania i nie nadwyręży budżetu.

Fugowanie klinkieru – jak to zrobić?

Warto w szczególności pamiętać, że zeskrobanie starej spoiny z nawierzchni cegieł klinkierowych okazuje się znacznie trudniejsze niż w przypadku innych surowców. Dlatego też w czasie fugowania klinkieru nie możemy zapominać o spoinie wydostającej się za krawędzie – trzeba szybko ją usuwać. Bardzo istotną sprawą jest też uprzednie oczyszczenie podłoża – nawet nieznaczne zanieczyszczenia potrafią bowiem wpłynąć na przyczepność cegły.