Hydroizolacja w budownictwie jest niezbędna!

Odpowiednie zabezpieczenie budynków przed negatywnym działaniem wilgoci jest ogromnie ważne. Nawet znakomicie wykonany, mocny obiekt, zbudowany z wysokogatunkowych materiałów, może ulec destrukcji z powodu działania wilgoci. Stanie się tak, jeśli zaniedba się obowiązek wykonania hydroizolacji czy też przeprowadzi ten proces niewłaściwie lub z zastosowaniem słabo działających materiałów.

Dlaczego hydroizolacja jest niezbędna?

Każdy budynek narażony jest na kontakt z wilgocią, nie tylko w przypadkach, gdy znajduje się na terenie podmokłym. Woda szkodzi zaś wszelkim materiałom budowlanym (szczególnie cegłom glinianym) – rozpulchnia je, dewastuje tynki i sprawia, że budynek nie tylko wygląda nieestetycznie z powodu mokrych murów, ale także zwyczajnie niszczeje. Utrudnia to jego użytkowanie, a nierzadko wręcz, ze względu na wilgoć wewnątrz, uniemożliwia ich zamieszkanie. Naturalnie najmocniej narażone na destrukcyjne działanie wilgoci są fundamenty, które przecież decydują czy budynek jest stabilny, co sprawia, że ich zabezpieczenie ma szczególne znaczenie. Poza tym zamokłe fundamenty mają wpływ na gorszą termoizolację. Negatywny wpływ wody i wynikające z tego konsekwencje istotnie zmniejszają też wartość obiektu, lepiej zatem ochronić się przed takim zjawiskiem, wybierając stosowną hydroizolację.

Skuteczna hydroizolacja

Do ochrony budynków przed wpływem wody stosuje się rozmaite techniki i materiały, zawsze jednak, jeśli pragnie się trwałości oraz funkcjonalności, trzeba wybrać materiały najlepszej jakości, oferowane przez renomowanych producentów. W przeciwnym razie po krótkim czasie konieczna może być wymiana izolacji, jej uszczelnienie bądź naprawa, a to pochłania wielkie środki finansowe i jest dość kłopotliwe.
Jeśli chodzi o typy hydroizolacji, to znana jest hydroizolacja pozioma i pionowa. Ta pierwsza zabezpiecza przed wciąganiem wody przez ściany fundamentów, pionowa zaś ochrania budynek przed zewnętrzną wilgocią.