Izolacja fundamentów domu

Fundamenty to niewątpliwie najważniejsze elementy budynku. Jeśli będą uszkodzone okażą się zagrożeniem dla całego domu. Największym zagrożeniem dla fundamentów jest wilgoć, gdyż może szybko je uszkodzić, zaś efekty tego są odczuwalne dla wszystkich lokatorów. Chcąc się przed tym zabezpieczyć warto już podczas planowania budynku pomyśleć o izolacji fundamentów – przez to w przyszłości nie będą potrzebne drogie oraz bardzo złożone naprawy. Skutki zawilgocenia ścian są najbardziej widoczne na pierwszych kondygnacjach domu. Jak wiec je rozpoznać? Które techniki pozwolą na zapobiegnięcie im?

Zadania izolacji fundamentów

Jak już nadmieniliśmy, nasiąkanie może być naprawdę niebezpieczne dla obiektu. Kiedy wilgoć podniesie się do ścian, pierwszym objawem będzie odpadanie tynku, które jest kłopotem nie tylko wizualnym. Bardzo prędko wszak mury zaczynają toczyć grzyby i porosty, zaś te potrafią być ogromnym zagrożeniem dla zdrowia lokatorów budynku. Szczególnie niebezpieczne są dla ludzi z uczuleniami oraz chorobami układu odpornościowego, u których czasem owocują nawet śmiercią. To dlatego tak istotne jest to, by fundamenty były właściwie odizolowane przed niszczycielskim działaniem wody. Które techniki to umożliwiają?

Surowce do izolacji fundamentów

Wyróżniamy dwie główne metody izolacji fundamentów – poziomą oraz w pionie. Pozioma zabezpiecza przed podciąganiem wilgoci oraz uszkadzaniem ścian. Ostatnia natomiast chroni fundamenty przed deszczem i wodą gruntową. Zależnie od poziomu ryzyka, izolacja fundamentów może być lekka, średnia lub ciężka – ta trzecia stosowana jest głównie na obszarach, gdzie nierzadko obserwuje się powodzie. Ważne jest również to, które materiały są zastosowane do izolacji fundamentów, dlatego zawsze należy wybierać produkty doświadczonych producentów.