Kominki z montażem

Dają nam wspaniały nastrój, a oprócz tego okazują się idealnymi źródłami energii – zwłaszcza, jeśli uzupełniają grzejniki. Nic zatem zaskakującego, że właściciele domów coraz częściej decydują się na kupno kominka – tym bardziej, że w ofercie wielu producentów są wersje, które bez trudu dopasujemy do charakteru każdego wnętrza. Jak więc wybierać kominki?O czym warto pamiętać?

Tradycyjne kominki

Tego typu kominki okazują się najlepszym wyjściem, jeśli zależy nam na chodzi o tworzenie atmosfery – nic przecież nie zastąpi bliskiego kontaktu z ogniem lub dźwięków rozżarzonego drewna. Pomimo tego, z dostępnych typów kominków, propozycje z niezamkniętym ogniskiem nie wypadają najlepiej pod względem wydajności – wykorzystują tylko 20 procent ciepła.

Kominki przechowujące ciepło

Okazują się nieco droższe od przedstawionych wcześniej kominków, nie pozwalają również całkowicie obcować z ogniem, ponieważ palenisko odgrodzone jest grubą szybą. Są jednak lepszym wyjściem dla klientów, którzy stawiają na wydajność, bo wykorzystanie ciepła równa się w ich przypadku aż cztery piąte – dzięki warstwie żeliwa jest ona przechowywana i stopniowo oddawana.

Kominki z płaszczem wodnym

Kominki z systemem wodnym to najlepsze dodatek do systemu CO – woda zostaje w nich podgrzana do odpowiedniej temperatury, a później skierowana do kaloryferów. Podobne kominki można wykorzystać także w celu podgrzania wody użytkowej, przez co są jednym z najoszczędniejszych rozwiązań.