Najlepsze ścieżki rowerowe

W Polsce tworzy się bardzo dużo ścieżek rowerowych, aczkolwiek i tak nie dorównujemy w tym zakresie państwom Europy Zachodniej. Sprawdźmy z jakich tworzyw muszą być wykonane ścieżki rowerowe, aby były w 100 procentach wygodne dla osób z nich korzystających.

Czym charakteryzują się komfortowe ścieżki rowerowe

Profesjonalnie zrobiona ścieżka musi być osobnym szlakiem, po którym odbywa się wzmożony ruch jednośladów, wyróżnionym symbolem roweru. W większej części polskich miejscowości przeważnie zrobiona jest z kostki brukowej, co może być zdradliwe, gdyż tego typu konstrukcja powoduje liczne niebezpieczeństwa. O wiele bardziej wygodne jest trwałe podłoże poliuretanowe. Trzeba również pamiętać, że ścieżki rowerowe są niezwykle często używane, występuje na nich duże natężenie pojazdów. Najważniejszym ich kryterium jest więc odporność na czynniki mechaniczne, jak również negatywne warunki klimatyczne (ekstremalną temperaturę, mróz, mocny deszcz, lód, zamarzanie).

Ścieżki rowerowe – kluczowe jest bezpieczeństwo

Nowoczesne ścieżki rowerowe pomalowane są powłoką elastyczną, która wyklucza ryzyko upadku i znacznie wpływa na komfort rowerzystów. Stosowana jest przeważnie na podłożu niezwykle stabilnym. Często spotykana jest też stworzona z barwionych żywic warstwa drogowa, której parametry hamujące znajdują szerokie zastosowanie. Poza Polską praktycznie nie są spotykane ścieżki wykonane z kostki brukowej.