Niezbędne elementy budowlane – szalunki

Szalunki, nazywane także deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na wznoszenie murów budynków. Zazwyczaj stosuje się je w przypadku wylewania murów z betonu – wtedy są one potrzebne do tego, żeby nadać im stosowny kształt i zapobiec rozlewaniu się mieszanki. Poza tym szalunki stosuje się także w trakcie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich użycie umożliwia przygotowanie otworów na okna, bramy oraz drzwi. W tym wpisie wyjaśniamy, z czego wykonane są obecnie szalunki i gdzie inwestorzy mogą je nabyć.

Szalunki z drewna, sklejki lub metalu

Najdłużej znanym rodzajem szalunków jest struktura wykonana z grubych sklejek połączonych ze sobą gwoździami czy też drewnianych desek, która po zdemontowaniu może zostać wykorzystana ponownie. Demontaż takich szalunków jest jednakże pracochłonny – wielu wykonawców oraz inwestorów wybiera zatem użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur przeznaczonych do szybkiego i nieskomplikowanego rozkładania oraz składania. Tego rodzaju szalunki mogą być wyprodukowane z metalu, sklejki lub drewna, a także łączyć w sobie 2 lub 3 surowce. Z reguły jednak korzysta się ze sklejki – przeważnie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a konstrukcję łączą łączniki, narożniki, belki i głowice ze stalowe lub aluminiowe.

Wynajęcie szalunków – nie ma potrzeby ich nabywać?

Firmy cyklicznie zajmujące się pracami budowlanymi mają własne szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów, którzy planują zamierzających postawić jeden obiekt i ekip, które zwykle oferują inne usługi. Kupno wszelkich elementów koniecznych do wykonania szalunku nie byłoby odpowiedzialne finansowo . Znacznie mądrzejszym wyjściem będzie wynajem szalunków.

Nasze dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]