Odbiór techniczny mieszkania – z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Niezwykle doniosłą czynnością podczas zakupu nieruchomości, której nie należy marginalizować, jest odbiór mieszkania od dewelopera. W trakcie wykonywania odbioru można zdiagnozować rozmaite nieprawidłowości, które deweloper musi naprawić. Jak dokonuje się odbiór mieszkania od dewelopera i na co zwrócić szczególną uwagę?

Odbiór mieszkania od dewelopera – nie bój się żądać naprawy

Odbiór mieszkania od dewelopera wprowadzają właściwe normy prawne. Czynność ta weryfikuje czy nieruchomość spełnia wytyczne opisane w projekcie. Na podstawie sporządzanego w jego trakcie protokołu zdawczo-odbiorczego możemy domagać się od wykonawcy naprawienia znalezionych wad. Podczas realizacji odbioru warto mieć przy sobie wszelkie projekty nieruchomości, aby móc na ich podstawie dokonać skrupulatnej weryfikacji stanu faktycznego. Odbiór nieruchomości rozpoczynamy od obejrzenia sposobu wykonania pionów, płytek podłogowych czy zabudowy pomieszczeń. Istotna jest również wytrzymałość zastosowanych surowców budowlanych oraz zabudowy kuchni.

Kto może zrobić odbiór mieszkania od dewelopera

Pamiętajmy, że odbiór techniczny mieszkania (w Krakowie, Olsztynie i innych miejscowościach) może być wykonywany nie tylko w sytuacji lokali deweloperskich, ale również odkupionych od poprzednich właścicieli. Najczęstsze defekty, występujące w pomieszczeniach to źle funkcjonująca instalacja wodna i zagrzybienie na ścianach. Niezależnie od tego czy przegląd realizujemy w Krakowie czy w Gdańsku – musi być on dokonany w towarzystwie przedstawiciela wykonawcy, jak również fachowca z dziedziny budownictwa.