Projekt domu góralskiego

domy góralskie »

Z początku budowane były tylko na Podhalu, obecnie natomiast wpływy stylu zakopiańskiego zauważyć można również w innych częściach Polski. Domy góralskie, mimo swojego określenia, powstają nawet poza Małopolską, a zainteresowanie nimi zwiększa się każdego roku. Czym należy to tłumaczyć? Jakie dobre strony mają domy góralskie?

Domy góralskie – bogata tradycja

Mimo że budowane były już od wieków, w świadomości większości budownictwo góralskie zaistniało za sprawą Stanisława Witkiewicza, który wzięte stąd inspiracje wykorzystał do opracowania nieznanego dotąd, unikatowego języka architektonicznego. Z czasem to budownictwo zdobyło popularność poza górami, jednak wciąż jest jednoznacznie wiąże się z tą częścią kraju.

Z których surowców wznosi się domy góralskie?

Najważniejszym materiałem, z jakiego powstają domy góralskie jest bez wątpienia drewno. Początkowo były to jedynie drzewa występujące w Tatrach, jednak później projektanci zaczęli również używać drewna egzotycznego, które okazało się wytrzymałe na zmienne się temperatury oraz działanie wody.

Domy góralskie – cechy

Domy góralskie najprościej rozpoznać można dzięki charakterystycznym, spadzistym dachom i kamiennych fundamentach. Domy góralskie trudno byłoby też wyobrazić sobie bez werand oraz wszechobecnych detali dekoracyjnych, wychodzących spod rąk najlepszych rzeźbiarzy.

Mocne strony domów góralskich

Swoją popularność zawdzięczają w szczególności niezwykłemu wyglądowi, jednak ich zalety tu się nie kończą. Warto dodać, że zbudowane w w największym stopniu z drewna, tworzą nadzwyczaj korzystną atmosferę, a użyte w nich materiały są całkowicie ekologiczne.

Nasze dane:
"Piczura-Dom" S.C. Leopold Piczura i Stanisław Piczura
34-407 Ratułów nr 392

Mob.: +48 601 965 606, +48 880 861 800, +48 509 372 308
E-mail: [email protected]