Remontujesz okna zabytkowa? Sprawdź, jak uniknąć problemów

Znajdź okna zabytkowe

Okna zabytkowe zwykle wyglądają znacznie korzystniej niż te wykonywane obecnie więc są niewątpliwą ozdobą obiektów. Walory wizualne to oczywiście ich nie ostatnia zaleta, zaś na ich wartość w znacznym stopniu wpływa również metryka. Podobnie jak inne przedmioty zabytkowe, także okna powinny być konserwowane w myśl prawa – ich remontu nie powinniśmy przeprowadzić samodzielnie z zastosowaniem kupionych w markecie materiałów. Czym więc odróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto ma prawo wykonać takie prace?

Jak odróżnić okna zabytkowe?

Okna zabytkowe zazwyczaj posiadają więcej dekoracji niż nowoczesne. Rzadko są również uchylane, a to sprawia, że potrzebne stają się lufciki, z użyciem których można wentylować mieszkanie. Okna zabytkowe, jak już wspomnieliśmy, wykonane są najczęściej z drewna – materiału, który wykazuje sporo atutów, jednak wymaga regularnej konserwacji, a poza tym nietrudno go zepsuć. Z tego względu tak ważne są kwalifikacje osób konserwujących okna zabytkowe.

Komu powierzyć remont okien zabytkowych?

Okna zabytkowe zazwyczaj mają budowę skrzynkową, która wymaga dużych kwalifikacji – taki rodzaj okna charakteryzuje się wszak użyciem wielu, obecnie już rzadko widywanych, rozwiązań. W związku z tym, nawet najbardziej doświadczeni stolarze nie powinni remontować okien zabytkowych, kiedy nie posiadają uprawnień zaświadczających ich kwalifikacje, które zostały nadane przez odpowiedni organ – w przeciwnym wypadku przyjdzie im zapłacić wysokie kary.

Nasze dane:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]