Pompy próżniowe to urządzenia, z użyciem których możemy usunąć powietrze z pewnych układów. Chętnie używa się ich w rozmaitych dziedzinach gospodarki, zaś ich konstruktorzy stworzyli już kilka typów, wśród których każdy znajduje nieco odmienne zastosowania. W jaki sposób dokładnie pracują? W jakich miejscach najczęściej są używane pompy próżniowe?
Jak są zrobione pompy próżniowe
Pompy próżniowe w celu wypompowania gazu z z zamkniętego układu używają podciśnienia. Poszczególne modele wyróżniają się różną efektywnością, której miarą jest ilość medium, którą są w stanie w określonym czasie usunąć. Ważne jest także maksymalne ciśnienie, które mogą wygenerować.
Pompy próżniowe – jakie typy spotykamy?
Ze względu na różnorodność ich zastosowań, powstało wiele typów opisywanych maszyn. Najczęściej wytwarzane są pompy próżniowe strumieniowe, molekularne, jonowe i jonowo-magnetyczne. Trochę mniejszym zainteresowaniem cieszą się natomiast pompy łopatkowe i radialne.
Wykorzystanie pomp próżniowych
Najczęstszym przykładem użycia pomp próżniowych okazują się systemy klimatyzacyjne, w których nie tylko stanowią jeden z najważniejszych podzespołów ich konstrukcji, ale też wykorzystywane są podczas ich konserwacji. Pompy próżniowe spotyka się również w zakładach poligraficznych, w aparaturach medycznych oraz przetwórstwie kompozytów. Dość często wykorzystywane są również w rolnictwie, gdzie pełną rolę ważnej części systemów udojowych. Warto poza tym dodać, że pompy bywają ważną częścią wyposażenia laboratoriów.