Stosowanie kolorowych asfaltów poprawia bezpieczeństwo

W przestrzeni miejskiej używane są kolorowe asfalty – jako elementy polepszające bezpieczeństwo oraz mające funkcje wizualne. Przekonajmy się, gdzie się je używa i z jakich elementów są stworzone.

Gdzie używane są kolorowe asfalty

Możliwości wykorzystania tej nietuzinkowej mieszanki drogowej są nieograniczone. Zwykle kolorowe asfalty służą do oddzielania dróg i w celu poprawienia komfortu spacerowiczów. Kładzione są na parkingach, placach zabaw, w parkach czy skrzyżowaniach. Zwiększają one widzialność pasów ruchu, sygnalizują drogi ratownicze, pasy postojowe oraz przestrzeń dla karetek. Dzięki użyciu kolorowych asfaltów znacząco zmniejszają się statystyki wypadków komunikacyjnych z udziałem pieszych. Soczyste barwy wyglądają lepiej niż standardowe szarości, które przeważnie można spotkać na ulicach, więc zwiększa się też estetyka przestrzeni.

Jak są zrobione kolorowe asfalty

Sprawdźmy więc z jakich komponentów produkuje się kolorowe asfalty. Zwykle są to tzw. lepiszcza, bezbarwne, z których błyskawicznie można uzyskać wielokolorowe rezultaty, mieszając np. beton asfaltowy i inne składniki. Struktura asfaltu jest wytrzymała na negatywne czynniki zewnętrzne i świetnie realizuje swoją rolę, a sprawia to metodologia wytwarzania i kompozycja mieszanki. Kolorowych asfaltów nie zrujnuje ich dynamiczna eksploatacja (np. jazda rowerami czy ruch pojazdów), ani aura, niepokojąca nas obfitymi ulewami, mrozem oraz promieniowaniem ultrafioletowym.