Systemy sterowania CNC – co warto wiedzieć?

Sterowanie CNC znacznie usprawniło obróbkę skrawaniem. Dzięki opisywanej technice możliwe okazało się prędkie oraz dokładne produkowanie wielu detali przy zastosowaniu maszyn takich jak tokarki czy frezarki. Dla nas najważniejsze okazuje się rzecz jasna to, że wraz z nastaniem ery CNC mnóstwo elementów zrobionych z metalu stało się mniej kosztowne – obniżyły się wszak koszty wytwórstwa. Dzisiejsze CNC korzysta z różnych rodzajów urządzeń, przez co możliwe jest wyprodukowanie dowolnych detali. Co istotne, obrabiarki CNC bywają wykorzystywane do obróbki wszystkich materiałów – również tych najbardziej twardych. Jakie zatem obrabiarki najczęściej wykorzystują operatorzy CNC? Co szczególnie wpływa na działanie urządzeń CNC?

Układ sterowania CNC – zastosowania

Najczęściej spotykanym rodzajem maszyn CNC są maszyny skrawające czyli frezarki, które pozwalają na przycinanie stalowych detali w wybrane kształty. Poza tym często stosowane są również tokarki (maszyny ścierne), które pozwalają na wyprodukowanie różnego rodzaju prętów oraz walców. Przy skomplikowanych konstrukcjach wykorzystywane są również elektrodrążarki, które dzięki użyciu erozji elektrycznej pozwalają na między innymi wykonanie szablonów oraz matryc.

Co jest najważniejsze przy kupnie systemu sterowania CNC??

Na jakość pracy obrabiarek rzutuje przede wszystkim to, jaki system sterowania CNC jest w nich zainstalowany. Wyszukując firmę, jaka zakoduje dla nas maszynę, warto więc sprawdzić, co sądzą o jej pomocy poprzedni klienci. Naprawdę istotne jest również to, jak przebiega współpraca z producentem programu – pamiętajmy bowiem, iż powinien on być całkowicie dopasowany do potrzeb danego zakładu. Najlepszym wyjściem okaże się też umowa z firmą oferującą kupno licencji już po sprawdzeniu dostarczonego układu i wskazaniu do niego ewentualnych poprawek.