Rusztowanie to konstrukcja bez której nie obędzie się żadna budowa. Dzięki niej wznoszą się nowe gmachy, a stare są remontowane. Przekonajmy się więc, z jakich modułów składają się rusztowania oraz kiedy niezbędne jest ich użycie.
Wynajem rusztowań – renowacja zabytków i filharmonii
Istnieje dużo kategorii rusztowań – na przykład ramowe, przejezdne, systemowe, rurowo-złączkowe. Zbudowane są one z pionowych komponentów, które spajają poziome drążki. Aby rusztowanie było stabilne i maksymalnie funkcjonalne, konieczne są także moduły takie jak podstawki śrubowe, ocynkowane ramy oraz rygle. Na takiej strukturze montuje się ocynkowane pomosty. Rusztowania budowane są z rozmaitych stopów metalu i przeznaczone są do różnych celów. Zazwyczaj stosowane są do prac budowlanych, za ich pomocą wykonywane są na przykład roboty tynkarskie czy instalacyjne. Bardzo często wykorzystywane są do remontowania nieruchomości – kościołów, teatrów, bloków z wielkiej płyty, hal produkcyjnych. Spotykane są w branży chemicznej, przydają się również do renowacji kopuł czy billboardów. Części składowe rusztowania wykonane są z elementów aluminiowych lub stalowych rurek.
Wynajem rusztowań – najważniejsze bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo to najważniejsza sprawa na podczas budowy. Nie zapominajmy, że definicja rusztowania jest uregulowana polskim prawem – nakazują to przepisy BHP. Kiedy więc rozpoczynamy budowę, najlepiej przekazać to doświadczonym firmom, które wynajmują rusztowania. Wówczas zyskujemy gwarancję, że struktura będzie stabilna oraz bezpieczna. Montażem powinna podjąć się osoba mająca duże doświadczenie. Na rynku funkcjonują firmy dzierżawiące, składające, a także demontujące rusztowania. Cena usługi jest uzgadniana z klientem w oparciu o powierzchnię, czas dzierżawy oraz zakres opcjonalnych prac montażowych.