Rusztowania to jedne z najważniejszych elementów ekwipunku firm budowlanych. Umożliwiają bezproblemowe dotarcie do wysoko usytuowanych kondygnacji budynków, nie sprowadzając zarazem niebezpieczeństwa dla pracujących na wysokości osób. Dzięki nim renowacje wiekowych świątyń, bloków czy wieżowców są zdecydowanie łatwiejsze niż kiedyś. Rusztowania są także wykorzystywane przez firmy parające się czyszczeniem szyb oraz naprawami linii wysokiego napięcia. Spotykane są oprócz tego w przetwórstwie chemicznym. Oprócz rusztowań warszawskich stosowane są również modele jezdne – przydatne zwłaszcza przy robotach obejmujących duże obiekty.
Z czego produkuje się rusztowania?
Kiedyś rusztowania produkowane były przede wszystkim z drewna. Tego typu konstrukcje były wprawdzie lekkie, lecz niezbyt solidne, co powodowało, że przy skończonym projekcie konieczne były co najmniej małe naprawy. Do teraz w Azji rusztowania robi się z bambusa. Obecnie najczęściej wykorzystywanym rodzajem rusztowań są te zrobione ze stali, bo jest materiałem wytrzymałym, a przy tym stosunkowo łatwym w przenoszeniu. Znacznie lżejsze okazuje się aluminium, które wykorzystuje się zwłaszcza do wykonywania rusztowań jezdnych, ponieważ powinny być jak najlżejsze.
Rusztowania – od kogo wynająć?
Z uwagi na bezpieczeństwo ludzi przebywających na rusztowaniach, naprawdę ważne jest to, od kogo je wynajmiemy. Powinniśmy wybierać zwłaszcza ekipy ze świetną renomą i rekomendowane przez wcześniejszych klientów. Sprawdźmy też, czy interesująca nas firma proponuje poza tym złożenie i rozłożenie rusztowań – będzie to wszak zlecenie, do którego potrzebne są duże kwalifikacje, a należy wiedzieć, iż w ogromnej mierze rzutuje to na bezpieczeństwo przebywających na górze pracowników. Ceny wypożyczenia rusztowań są naprawdę różne i biorą się z czasu wynajmu, wielkości konstrukcji oraz innych czynników.