Klimatyzacja

Gdy temperatury są wyższe, niż trzydzieści stopni Celsjusza, na pewno każdy tęskni za chłodniejszym powietrzem. Jak się jednak okazuje, ochłodzenie pomieszczeń nie jest trudne – w tym celu sprawdzi się sprawna klimatyzacja. Dla tych, którzy nie wiedzą, jak wybrać klimatyzator, przygotowaliśmy ten poradnik.

Wymagana moc klimatyzacji

Moc klimatyzatora powinna być zależna kubatury pomieszczenia, które chcemy za jego pomocą ochłodzić. Specjaliści są zdania, że do pomieszczenia o metrażu do dziesięciu metrów kwadratowych oraz normalnej wysokości, należy kupić urządzenie o mocy 3,5 kWa. Warto jednak wspomnieć, że są to obliczenia czysto orientacyjne, a do dokładnej oceny potrzebujemy także dodatkowych parametrów.

Na jaki rodzaj klimatyzacji się zdecydować?

Na rynku możemy kupić przede wszystkim dwa typy klimatyzatorów – przenośne i stacjonarne. Największą zaletą tych pierwszych jest cena oraz fakt, że można używać ich w różnych pomieszczeniach. Pod względem efektywności lepsza jest natomiast klimatyzacja stacjonarna – lepiej obniża temperaturę i jest mniej hałaśliwa.

Idealne miejsca na montaż klimatyzacji

Klimatyzatory przenośne muszą być zakładane na zewnątrz budynków, a wytwarzane dzięki nim zimno należy doprowadzić do mieszkania używając odpowiedniego węża. Klimatyzacja split może natomiast znajdować się wewnątrz domu, jednak producenci zalecają montaż takich urządzeń również na zewnątrz.