Zwykłe instalacje grzewcze nie są zbyt komfortowe – ich użytkownicy skarżą się na to, że stopy stale są zimne, a w głowę jest im zbyt ciepło. Są też nieprzyjazne dla osób uczulonych, ponieważ rozgrzane powietrze wzbija kurz, w którym gnieżdżą się niebezpieczne dla nich mikroorganizmy. Część klientów ma ponadto spory problem z niezbędnymi w tego typu instalacjach kaloryferami, bo te niezbyt łatwo łączą się z aranżacją eleganckich pomieszczeń. Jak poradzić sobie z tymi problemami? Z pewnością warto zamontować ogrzewanie podczerwienią. Z jakiego powodu?
Konstrukcja ogrzewania podczerwienią
Jak łatwo stwierdzić, ogrzewanie podczerwienią wykorzystuje fale podczerwone. Mają one sporo atutów, wśród których najważniejsze jest z pewnością to, że energia powstaje już gdy zetkną się z którymś przedmiotem lub zwierzęciem. Promieniowanie podczerwone jest niewidoczne dla człowieka oraz absolutnie bezpieczne.
Ogrzewanie podczerwienią – zalety
W instalacjach ogrzewania podczerwienią energia rozchodzi się równomiernie – żadnemu z mieszkańców nie będzie za gorąco, zaś temperatura na wszystkich wysokościach będzie bardzo podobna. Właścicielom takich instalacji kłopotów nie sprawia też unoszący się brud – gorące powietrze nie unosi się w górę, a chłodne nie spada. Ogrzewanie podczerwienią to również doskonały sposób dla zwolenników dobrego wzornictwa, bo promienniki można udekorować dowolnymi grafikami lub upodobnić je do obrazu. Docenią je również właściciele ogrzewania na gaz lub elektrycznego, gdyż jest od niego dużo tańsze.