Tradycyjna wentylacja pozwala co prawda uniknięcia powstawania pleśni lub wilgoci w mieszkaniu, jednak ma poza tym wady. Chodzi zwłaszcza o niską temperaturę wtłaczanego do środka powietrza, co objawia się większymi wydatkami na CO. Na szczęście istnieje skuteczny sposób na zażegnanie tego kłopotu – rekuperacja. Jak ona działa? Jakie korzyści nam daje?
Rekuperacja – jak działa?
Rekuperator zaciąga z dworu czyste powietrze i wtłacza je do domu. Aby jednak zapobiec obniżeniu temperatury, powietrze jest ocieplone energią powietrza już zużytego – przez to, rekuperacja nie potrzebuje dużego zasilania, a cały proces jest cichy oraz nieuciążliwy dla mieszkańców.
Z rekuperacją chronisz zdrowie
Rekuperacja, podobnie jak normalna wentylacja, daje możliwość zmniejszyć poziom wilgoci w powietrzu i przez to utrudnić rozmnażanie niebezpiecznych dla ludzkiego organizmu mikroorganizmów. Po założeniu rekuperatora, z naszego domu znikną pleśnie, co jest szczególnie istotne dla mieszkańców z chorobami układu odpornościowego. Rekuperacja, gwarantując wymianę powietrza, nie obniża ciepłoty, co sprawia, że zmniejsza niebezpieczeństwo grypy w okresie jesiennym.
Rekuperacja w twoim domu
Rekuperatory montuje się w takich miejscach, by były w stanie wtłoczyć powietrze do wszystkich wnętrz. Pamiętajmy, że do ich funkcjonowania niezbędne będzie oprócz tego położenie kanałów wentylacyjnych – na montaż rekuperatora warto zatem zdecydować się w czasie większego remontu.