Ogrzewanie kościoła może być źródłem dużych trudności. Budynki sakralne zwykle są bowiem bardzo duże, natomiast wykorzystane do ich wzniesienia materiały budowlane mogą przyczynić się do obniżenia temperatury. Bardzo ważne jest to w przypadku budynków sprzed lat – niektóre z nich budowane były z kamienia, a to niekorzystnie rzutuje na notowane w nich temperatury. Wspomniana duża pojemność sprawia zaś, że do ich ocieplenia zwykłymi metodami zużywa się sporą ilość ciepła. Jak więc efektywnie ogrzewać obiekty sakralne?
Ławkowe ogrzewanie kościoła
Opisywane ogrzewanie jest dziś chętnie stosowane w polskich budynkach sakralnych. Nie powinno to jednak zaskakiwać – jest wszak najwydajniejsze. W wielu przypadkach sześćdziesiąt minut używania takiego systemu nie kosztuje więcej niż 20 złotych – ławkowe ogrzewanie kościoła w znacznym stopniu może więc zminimalizować wydatki parafii. Oferuje również wiernym duży komfort, bowiem ciepłe powietrze jest kierowane bezpośrednio na nich – nie rozprasza się więc na sporej powierzchni buynku.
Inwestycja w ogrzewanie kościoła
Ogrzewanie kościoła musi być najbardziej ważne dla proboszcza. Warto wziąć pod uwagę przede wszystkim to, iż największą część wiernych stanowią obecnie osoby starsze. Godzina w niskiej ciepłocie potrafi być dla ich organizmów bardzo niebezpieczna. Korzystne temperatury w świątyni są też niekiedy zachętą dla osób, które do tej pory nie bywały na nabożeństwach – odpowiednio ogrzane obiekty szczycą się wszak większą frekwencją.