Jak wygląda zabieg z użyciem lasera frakcyjnego?

Rozstępy na skórze i blizny pooperacyjne to znamiona, których czasem nie można zamaskować. Nieraz są powodem braku pewności siebie, co może znacznie wpływać na nasze samopoczucie. Do ich usuwania we współczesnej medycynie korzysta z lasera frakcyjnego, dzięki któremu można odnowić i wygładzić skórę.

Na jakie obszary ciała można zastosować laser frakcyjny?

Laser frakcyjny używa się w medycynie estetycznej w bardzo rozległym zakresie, na przykład do likwidowania plam starczych i blizn potrądzikowych, usunięcia zmarszczek w okolicach oczu bądź likwidacji “lwiej zmarszczki”. Terapii laserem frakcyjnym można zatem poddać liczne części ciała: twarz i dekolt, ramiona, a także plecy. Wypada jednakże podkreślić, iż istnieją przeciwwskazania do przystąpienia do zabiegów laserem frakcyjnym – nie wykonuje się ich u kobiet w ciąży oraz osób, u których zdiagnozowano raka skóry. Nie można mieć także nierealistycznych wymagań odnośnie terapii laserem frakcyjnym – nie każdy rozstęp czy bliznę uda się w całości usunąć, podobnie jest z wygładzaniem zmarszczek. Pacjent musi być też świadomy, że o ile usuwanie blizn i rozstępów laserem frakcyjnym daje trwałe efekty, to już lifting laserowy długotrwale odmładza skórę, lecz procesu starzenia się nie powstrzyma.

Działanie lasera frakcyjnego – stymulacja produkcji kolagenu w skórze

W czasie zabiegu promień lasera frakcyjnego wykonuje tysiące mikroskopijnych nakłuć, na skutek czego odparowuje wilgoć w tkance skórnej. Zabieg prowadzi się w znieczuleniu miejscowym, niemniej jednak w jego trakcie pacjent nadal może odczuwać szczypanie skóry. Zastosowanie lasera aktywizuje produkcję kolagenu w tkance skórnej, co w efekcie ją wyrównuje, ujędrnia i odmładza. Rezultaty łatwo zobaczyć już po jednym zabiegu, jednakże przeważnie do pełnej redukcji rozstępów i zmarszczek nieodzowna jest powtórka zabiegu jeszcze 2-4 razy z zachowaniem kilkutygodniowych przerw koniecznych do wygojenia się skóry, bowiem czas odbudowy tkanki po zabiegu laserem frakcyjnym trwa do 2 tygodni. W czasie po zabiegu należy w szczególny sposób dbać o skórę, a o wszelkich wytycznych poinstruuje pacjenta lekarz prowadzący.