Wyprawy górskie – czego wymaga się od uczestników?

Sprawdź informacje o wyprawach górskich

Szereg osób wykorzystuje swój czas na przemierzaniu górskich szlaków. Zazwyczaj rozpoczynają od przemierzania polskich Tatr, wraz z upływem czasu jednak przestaje być to wystarczające. Szukają nowych wyzwań – ich pragnieniem są wyprawy w coraz wyższe partie gór. Prostota przekraczania granic sprawia, że nawet wędrówki na szczyty położone w dalekich od naszego kraju miejscach stają się dzisiaj osiągalne.

Wyprawy w góry wysokie – jak się zorganizować?

Obecnie przed amatorami górskich wędrówek otworem stoją tak Alpy (z ich najwyższym wzniesieniem Mount Blanc) czy nasze krajowe oraz słowackie Tatry, ale również najwyższe szczyty Afryki, Meksyku czy Azji. Bez wątpienia wielkim udogodnieniem w zdobywaniu tych pięcio- czy siedmiotysięczników jest funkcjonowanie na krajowym rynku agencji trekkingowych zajmujących się organizacją wypraw na Elbrus bądź Kazbek. Rzecz jasna pomoc agencji wiele ułatwia, ale jej przewodnicy nie wejdą na szczyty za nas. Wymagana jest wysoka sprawność fizyczna, która pomoże nam znieść trwającą wiele godzin wyprawę z bardzo masywnym, ważącym nawet kilkanaście kilogramów plecakiem z odpowiednim do warunków klimatycznych ubiorem i właściwym wyposażeniem.

Wyprawy górskie – jakie wymogi stawia się uczestnikom?

Od każdego, kto podejmuje decyzję o wzięciu udziału w wyprawie górskiej – na Pik Lenina, Elbrus, bazę pod Annapurnąlub Mount Everest – wymaga się wcześniejszej praktyki w podobnych do takich ekspedycjach, gdyż im wyżej zamierzamy się wspiąć, tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się choroby wysokościowej. Umiejętność posługiwania się czekanem oraz poruszania się w grupie, której członkowie nawzajem się zabezpieczają liną – to warunki, które należy bezwzględnie spełnić. Nie można zapomnieć także, że trekking wysokogórski jest wędrówką zespołową. Znaczenie ma zatem zdolność pracy w zespole. W czasie wyprawy górskiej niezbędne jest bezwzględne dostosowanie się do poleceń, które wydawane są przez prowadzącego grupę.

Nasze dane:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]