Co warto wiedzieć o silnikach prądu stałego?

W tym miejscu zaopatrzysz się w silniki prądu stałego.

Sporo rzeczy, z którymi stykamy się każdego dnia i bez których byśmy sobie nie poradzili, stosuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Szczotkowe albo bezszczotkowe, ogromne lub niewielkie, te urządzenia zmieniły nasz sposób życia i pracy, lecz statystyczny obywatel przeważnie nie ma świadomości tego, jak są one zbudowane ani jak funkcjonują te silniki.

Co należy wiedzieć o silnikach elektrycznych prądu stałego?

Zadaniem silników DC jest konwersja energii elektrycznej na mechaniczną. Jak podkreśla ich nazwa, zasila je prąd, w którym kierunek oraz zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki istnieją od niemal dwóch wieków i nie są osiągnięciem jednej osoby. Do ich opracowania, następnie modyfikacji i ostatecznie ich dopuszczenia do ogólnego wykorzystania w rozmaitego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się badania i wynalazki uznanych inżynierów połowy XIX w., jak np. Michael Faraday, Moritz Jacobi i Zénobe Gramme. Silniki prądu stałego składają się ze dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne, stojana, komutatora, rotora oraz szczotek. Dzisiaj powszechnie używane są też silniki bezszczotkowe, które przede wszystkim ze względu na brak tego dość awaryjnego elementu, są postrzegane za bezpieczniejsze, znacznie trwalsze, i są powszechnie cenione za fenomenalną niezawodność oraz bezszelestną pracę.

Silniki na prąd stały nie tylko do profesjonalnego zastosowania

Teza, że silniki elektryczne na prąd stały są wykorzystywane praktycznie wszędzie nie jest przesadą. Jeżeli posiadasz czytnik DVD albo korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich napędach na pewno znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki elektryczneprądu stałego są częścią sterowanych radiowo pociągów i samochodów, czyli zabawek, które lubiliśmy w dzieciństwie i które zapewne sprezentujemy także naszym córkom i synom. Silniki tego rodzaju wprawiają w ruch duże i małe pompy hydrauliczne niezastąpione w licznych gałęziach przemysłu, przykładowo wydobywczej, budowlanej i produkcyjnej. W przyszłości, dzięki silnikom DC poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie powszedniością, a już dziś te silniki usprawniają naszą mobilność, ponieważ to one napędzają popularne hulajnogi, segwaye i rowery elektryczne. Z silniczków prądu stałego korzystają również hobbyści do tworzenia autorskich zautomatyzowanych modeli z obszaru robotyki oraz mechaniki.

O ile silniki prądu stałego o niedużej mocy bez przeszkód da się zamówić w sklepach dla hobbystów albo z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego użytkowania dostępne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających wysokie jakościowo silniki od renomowanych światowych marek.

Nasze dane:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]