Do czego służą złącza kompresyjne

Więcej o złączach kompresyjnych na www.telmor.pl

Instalacje telekomunikacyjne są zbudowane z różnych elementów. Najważniejsze są rzecz jasna kable, za pośrednictwem których dane mogą być transmitowane między kolejnymi miejscami. Równie ważne będą urządzenia takie jak kodery czy węzły, wykorzystywane do wytwarzania i odbioru informacji. Stworzenie w pełni funkcjonalnego połączenia kablowego możliwe jest dzięki wykorzystaniu odpowiednich złączy. W sieciach kablowych stosowane są w szczególności złącza kompresyjne. W jakich przypadkach są najczęściej wykorzystywane? Jak są skonstruowane? Skąd wzięła się ich określenie? Czym muszą cechować się odpowiednie złącza kompresyjne?

Konstrukcja złączy kompresyjnych

Złącza kompresyjne najczęściej przybierają formę walców. W pierwszą końcówkę wsuwa się przewód, zaś na drugiej umieszczony jest gwint wykorzystywany do montażu w nadajniku. Złącza kompresyjne wykonane są niemal za każdym razem z cynku lub stali, co okazuje się bardzo istotne z uwagi na solidność tego materiału. Ich określenie bierze się z techniki połączenia z przewodem – żeby było solidne, złącze ściskane jest na kablu. Ta konstrukcja gwarantuje możliwość wielokrotnego odkręcenia złącza bez ryzyka obniżenia czytelności transmisji – z tego powodu są wykorzystywane w instalacjach telekomunikacyjnych, w systemach kamer oraz przez operatorów kablowych.

Złącza kompresyjne – zalety

Złącza kompresyjne, aby pozwolić na wykonanie niezawodnej instalacji, powinny wykazywać konkretne cechy. Najistotniejsza jest niewątpliwie wytrzymałość – muszą wytrzymać częste odkręcanie, a poza tym zabezpieczyć kabel przed wodą, kurzem oraz zerwaniem. Z uwagi na to, iż przy montażu sieci robi się czasem dziesiątki połączeń, złącza kompresyjne powinny umożliwiać szybki montaż z zastosowaniem dostępnych narzędzi. Należy nadmienić również, że naprawdę istotne jest pasmo pracy złącza – to od tego parametru zależna jest czytelność sygnałów, które dotrą do końcowego odbiorcy.

Nasze dane:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]