Czym są silniki krokowe?
Silnik krokowy, nazywany również silnikiem skokowym, jest specyficznym rodzajem motoru elektrycznego. Jego nazwa pochodzi stąd, iż przy prawidłowym wysterowaniu jego wirnik wykonuje ruch obrotowy o dany kąt określony dla danego modelu (w stopniach). Gwarantuje to precyzyjną kontrolę ilości obrotów na minutę w dowolnym momencie działania. Jest to możliwe dzięki specyficznej budowie tych silników w połączeniu z wspomnianym wcześniej specjalnym sterowaniem.
Silniki krokowe w dzisiejszej mechanice
Nie tylko na salach operacyjnych duża dokładność stanowi obiekt pożądania. Staje się ona też coraz częściej oczekiwana we współczesnej mechanice. I właśnie silniki krokowe idealnie się tu sprawdzają. Ale jest coś jeszcze. Dodatkowo zdecydowana większość części urządzeń mechanicznych podlega obecnie sterowaniu z użyciem sygnału cyfrowego, to znaczy w oparciu o impulsy elektryczne o określonych poziomach napięć. Silniki krokowe są kontrolowane tą metodą – poprzez okresowe przesyłanie impulsów prądowych na kolejne wyprowadzenia urządzenia. O prędkości rotacji decyduje czas trwanianastępujących jeden po drugim impulsów. Dzięki precyzji sterowania oraz brakowi konieczności zmiany domeny cyfrowej na analogową, silniki krokowe zagrzały zastosowanie w wielu obszarach współczesnej techniki i da się na nie trafić w różnych maszynach i urządzeniach – takich jak napędy CD, drukarki.
Silniki krokowe nie są perfekcyjne
Silniki krokowe nie stanowią rozwiązania idealnego. Oprócz swoich niewątpliwych zalet posiadają parę wad, na które zawsze zwracać baczną uwagę. W odniesieniu do innych typów napędów, zużywają dużo energii przy porównywalnej szybkości, co więcej wydzielają sporo ciepła. Zważając na ich budowę największa prędkość obrotowa może być niewystarczająco wysoka – zazwyczaj nie jest ona większa niż kilkaset obrotów na minutę.
Silniki krokowe w sprzedaży
Na rynku silniki krokowe dostępne w różnych wariantach. Mogą się różnić pomiędzy sobą przede wszystkim:
- wielkością,
- konstrukcją,
- parametrami elektrycznymi (napięcie impulsów, oporność elektryczna).
Pomimo, że koszty zakupu silników krokowych są wyższe niż mniej skomplikowanych silników prądu stałego, nadal są wystarczająco opłacalne do wykorzystania w niskobudżetowych konstrukcjach.