Serwonapędy są typem napędów, które poza przekazywaniem siły, są używane także do ustawiania osi. Ich największą stroną jest stuprocentowa dokładność – pod tym względem wypadają o wiele lepiej od tradycyjnych napędów.
Budowa serwonapędów
Sercem takich napędów jest silnik napędzany prądem elektrycznym, który uruchamia cały układ. O efektywności serwonapędu decyduje sterownik, za pomocą którego można pozycjonować oś. ważną częścią serwonapędów jest również moduł sprzężeń zwrotnych, a cały układ powinien być połączony w zamkniętą pętlę i być wykonany z surowców gwarantujących jego niezawodność.
Kontrolowanie serwonapędów
Dla użytkowników serwosilników najważniejsze jest nieskomplikowane kontrolowanie. Dlatego ich wytwórcy zazwyczaj starają się, by ich serwonapędy były kontrolowane z poziomu komputera – często proponują systemy graficzne, z którymi sprawniejsze jest sterowanie serwonapędów i wizualizacja parametrów ich pracy.
Gdzie używa się serwonapędów?
Serwonapędy nierzadko wykorzystywane są we wtryskarkach, gdzie umożliwiają precyzyjne określenie położenia ich podzespołów. Znajdują również zastosowanie wszędzie tam, gdzie ważne jest dokładne nawinięcie czegoś na szpulę. Montuje się je w przemysłowych elektronarzędziach oraz maszynach wyprodukowanych w celu przenoszenia produktów na składnicach.