System kontroli dostępu – dobre strony

Nie do wszystkich miejsc w firmie mają prawo dostać się szeregowi zatrudnieni. Wywieszenie grafik zawiadamiających o ograniczeniach nie przynosi niestety spodziewanych efektów – zatrudnieni mogą je wszak zbagatelizować. Jak uniknąć takich problemów? Powinniśmy zwłaszcza założyć system kontroli dostępu. Łatwo zamkniemy dane miejsca dla niepowołanych pracowników oraz dowiemy się, ile czasu znajdowali się w nich uprzywilejowani pracownicy. Co jednak jest ważne przed montażem opisywanego systemu? W jaki sposób on funkcjonuje?

Jak funkcjonuje system kontroli dostępu?

Najistotniejszym elementem systemu kontroli dostępu są elektroniczne zamki, które otwierają bramki dopiero wówczas, gdy przechodząca osoba wykaże, iż ma ku temu odpowiednie uprawnienia. Zwykle dzieje się to z wykorzystaniem specjalnego czytnika, do którego przykładany jest brelok. Podobne urządzenia umożliwiają łatwe przyznanie uprawnień przez administratora i nadzorowanie, kto przebywał w chronionych strefach – między innymi z użyciem fotokomórki.

System kontroli dostępu – nie tylko w pracy

Warto napisać, że system kontroli dostępu jest wykorzystywany również w innych miejscach. Coraz częściej decydują się na jego założenie także szkoły, gdzie okazuje się on niezastąpiony, kiedy chodzi o względy bezpieczeństwa uczniów. System kontroli dostępu można spotkać oprócz tego w zakładach służby zdrowia i pozostałych obiektach użyteczności publicznej, w których ogranicza dojście do określonych stref.