Węzeł optyczny – budowa i parametry

Kup węzeł optyczny na telmor.pl

Współczesne instalacji komputerowe prawie zawsze wykonuje się z zastosowaniem światłowodów. Jest to zasługą wyjątkowych cech tego przewodu – płynności transmisji informacji i niewielkich zniekształceń. Jak wiadomo, instalacje tego rodzaju nie byłyby w stanie działać bez odpowiednich elementów umożliwiających transmisję informacji oraz późniejsze kodowanie. By zamontować tego typu instalację niezbędne są takie podzespoły jak multiswitche czy nadajniki optyczne, jak również węzły optyczne. Te trzecie są kluczowe dla działania całej sieci – pozwalają bowiem na modyfikację sygnału ze światłowodu na elektryczny i dzięki temu zapewnienie usług krańcowym abonentom. Jak więc działają? Jakie parametry powinien posiadać dobry węzeł optyczny?

Węzeł optyczny – konstrukcja

Jak przed chwilą napisaliśmy, węzeł optyczny przyjmuje sygnał optyczny, aby emitować sygnał elektryczny. Należy przy tym dodać, iż jego działanie nie ogranicza się wyłącznie do tego, ponieważ węzeł optyczny może również wykonać odwrotną operację. Pasmo, na którym zwykle pracuje węzeł optyczny to od kilku megaherców do aż jednego gigaherca. Do sprawnego funkcjonowania węzła optycznego potrzebna jest również odpowiednia osłona, zabezpieczająca delikatne elementy w środku węzła przed kurzem, wodą i pozostałymi czynnikami – zwykle wyprodukowana ze stali.

Węzeł optyczny – jaki będzie najlepszy?

O tym, czy konkretny węzeł optyczny jest odpowiedni, świadczą określone parametry. Najistotniejsze jest pasmo pracy urządzenia i moc sygnału – od tego zależna jest wszak liczba końcowych abonentów, do których doprowadzi informacje. Poza tym należy zwrócić uwagę na zużycie prądu – w dużej mierze wpływa to na cenę użytkowania węzła optycznego. Chcąc ustrzec się problemów przy naprawach sieci, warto także przetestować metody kalibracji węzła – najlepiej, jeśli pozwala na wygodną modyfikację wartości parametrów.

Nasze dane:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]