Woda procesowa w przemyśle

Woda nie zawsze jest zdatna do spożycia. W przemyśle niezbędna okazuje się również woda procesowa, która wykorzystywana jest na przykład do chłodzenia rozmaitych urządzeń. Warto jednak powiedzieć, iż woda procesowa powinna spełniać wiele norm. Nie może okazać się za twarda, bo w podobnym przypadku zachodzi ryzyko powstawania osadu na elementach instalacji. Nie sposób zapomnieć także o demineralizacji tej cieczy. Jak więc otrzymywana jest woda procesowa? W jakich zakładach jest wykorzystywana?

Jak produkuje się wodę procesową?

Wodę procesową produkuje się najróżniejszymi technikami, lecz najchętniej wykorzystywane są w tym celu stacje odwróconej osmozy. Woda przepuszczana jest przez półprzepuszczalną błonę, w wyniku czego eliminowane są wszelkie domieszki. Odwrócona osmoza posiada wiele zalet – jest stosunkowo tania, ponieważ nie wymaga dużego poboru prądu i naprawdę efektywna. Warto zaznaczyć, iż tak produkowana woda procesowa będzie nie tylko zmiękczona, ale także nie ma osadu.

Przykłady użycia wody procesowej

Woda procesowa jest nierzadko używana do chłodzenia części maszyn fabrycznych. Sprawdza się lepiej niż pozostałe materiały, a poza tym jest łatwiej dostępna. Woda procesowa jest ponadto używana także w produkcji żywności i leków. Nie powinniśmy zapomnieć także o rolnictwie, w którym wodę procesową wykorzystuje się do nawadniania roślin, i szpitalach, w których jest ona używana do czyszczenia narzędzi.