Historia obrączek ślubnych

Nie szukaj już więcej! Tu zaopatrzysz się w obrączki Kraków

Dla wielu osób ślub jest niezmiernie emocjonującym dniem w życiu. Obrzęd ten jednoczy młodą parę po wsze czasy, a symbolem ich uczucia, zaangażowania i lojalności są obrączki, które wkładają sobie nawzajem na palce.

Obrączki ślubne – część ceremonii zaślubin od XIII w.

Z początku nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, więc ich historia jest wspólna i sięga daleko w Starożytność. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, dzięki czemu wręczenie żonie pierścionka stało się cząstką obrzędu ślubu. Niewiele osób wie natomiast, że panowie zaczęli nosić na ręku obrączkę ślubną wiele wieków później. I chociaż uprzednio miały miejsce przypadki, iż zakładali pierścienie na palec obrączkowy gdy wyjeżdżali na wojenne eskapady, niemniej jednak zwyczaj ten upowszechnił się dopiero w minionym stuleciu, a konkretnie w okresie II Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć mężczyźnie, że w ojczyźnie wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której winien pozostać wierny. W naszym kraju nosi się obrączki na palcu serdecznym prawej dłoni, jednakże w wielu krajach, jak np. w Turcji, w Czechach, we Francji czy w USA, zakłada się je na lewą rękę, którędy wedle niegdysiejszych wierzeń biegnie tzw. “żyła miłości”, która wiedzie wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, narzeczeni przymierzają i wybierają obrączki ślubne wspólnie, jednak obyczaj mówi, iż kobieta nie powinna dokładać się do zakupu, ponieważ jest to obowiązek przyszłego męża.

Współczesne obrączki ślubne

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się delikatniejszym designem. Przez okres wielu wieków wytwarzano je z najrozmaitszych surowców, w większym lub mniejszym stopniu trwałych. Później użyto do tego metale i ich stopy (takie jak miedź czy stal), które symbolizowały moc uczucia. Dziś do ich wykonania wykorzystuje się przeważnie platynę i złoto, które są oznaką zaufania do partnera. Rzecz jasna, są one też w wielu przypadkach ozdabiane kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek wciąż przeważnie nabywane są gładkie, ponadczasowe złote pierścienie i delikatne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano kombinację dwóch typów złota (np. białego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek, świadczą również nieraz usługę grawerunku. Mamy więc opcję personalizacji obrączki grawerując do nich datę ślubu, imię małżonka bądź znaczący dla małżonków cytat.

Nasze dane:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]