Optymalizacja dla urządzeń mobilnych – czy to konieczne

Powszechne używanie urządzeń takich jak smartfony czy tablety sprawia, że webmasterzy z większą ochotą przygotowują mobilne wersje stron. Jest to niezwykle ważne z uwagi na coraz większy ruch w Internecie pochodzący właśnie z urządzeń przenośnych. Jest prosta zasada: jeśli chcesz mieć większą liczbę użytkowników musisz zapewnić im jak najlepsze warunki korzystania z Twojej strony. Z tego względu właśnie konieczna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Jak wykonać optymalizację dla urządzeń mobilnych?

Istnieją czynniki, o których musimy pamiętać, przygotowując naszą stronę. Jeśli chcemy być przyjaźni dla osób korzystających z urządzeń mobilnych, która ma wpływ na to, czy nasza strona jest „mobile friendly”, przede wszystkim musimy zadbać o to, aby strona wyświetlała się we właściwy sposób na ekranach o różnej rozdzielczości. Należy również zagwarantować szybkie wyświetlanie się serwisu. Użytkownikom mobilnym zależy przecież przede wszystkim na sprawnym dostępie do informacji. Kolejnym podstawowym, ale bardzo ważnym elementem, jest czytelność. Projektując stronę z myślą o urządzeniach mobilnych powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiedni rozmiar wszystkich elementów oraz odstępy między nimi. Przydatne jest również wykorzystywanie informacji o miejscu, w którym znajduje się użytkownik. Dobrze, jeśli nasz portal wyświetla dodatkowe notyfikacje o tym, co jest najbliżej użytkownika.

Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – użyj Responsive Web Design

Pamiętanie o tych zasadach na pewno przełoży się na realny ruch na optymalizowanej stronie. Osiągnąć to można na parę sposobów. Możemy zastosować na swojej stronie zasady RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie rekomendowane przez Google. W niektórych przypadkach nie możemy zachować zupełnej responsywności. Wtedy warto pomyśleć o stworzeniu oddzielnej, mobilnej wersji strony. Jest to wyjście mniej wygodne, ponieważ wymaga zastosowania dodatkowego adresu URL. Jeśli nasza strona zaprojektowana jest na CMS-ie, można po prostu zainstalować odpowiednie wtyczki, które dostosują zawartość strony do urządzeń przenośnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to obecnie obowiązkowy punkt w projektowaniu stron.