W latach 80-tych każdy chciał posiadać chociaż parę dolarów, aby wpaść po sprawunki do Pewexu. Z kolei dziesięć lat później posiadanie oszczędności w amerykańskiej walucie stanowiło przejaw powodzenia w życiu zawodowym. Obecnie spora część internautów robi na co dzień zakupy płacąc w dolarach, korzystając przy tym z wszechobecnej globalizacji oraz opcji międzynarodowej dostawy przedmiotów z popularnych globalnych portali zakupowych. Nie dziwi więc to, że dolar stał się walutą, która nie wywołuje już sentymentu, a nabyć go da się także nie ruszając się z domu, bowiem od wielu lat w Polsce działają kantory online, w których można wymienić dolary na złotówki po nieraz bardziej rentownym kursie niż w bankach.
Z czego wyprodukowane banknoty dolarowe?
Nazwa „dolar” wywodzi się od słowa “talar”. Tak zwano czeskie monety wybijane z 1 oz srebrnego kruszcu. I w rzeczy samej na początku środkiem płatniczym w U.S.A. były monety. Pierwsze banknoty ze znakiem dolara, które w początkowym okresie miały szeroką grupę adwersarzy, pojawiły się w obiegu dopiero w drugiej połowie XIX wieku jako sposób na rozwiązanie kryzysu związanego z niedoborem bilonu. Interesujące jest to, że banknoty dolarowe nie są drukowane na papierowych arkuszach, a na mieszance włókien bawełnianych (ok 75%) i lnianych (ok 25%) z domieszką paru innych komponentów, będących utajnione. Nie znaczy to jednak, że amerykańskie banknoty są bardzo wytrzymałe – według badań niższe nominały pozostają w obiegu około 5 lat, z kolei banknoty o nominale 100$ – do 18 lat. Zniszczone banknoty są rozdrabniane, a wygenerowany z nich surowiec jest oddawany przedsiębiorstwom, które przerabiają je na materiały budowlane. Amerykańskie monety funkcjonują w obiegu około 30 lat, ale są one też na ogół gubione, a często wprost wyrzucane. Statystyki podają, iż tak dzieje się co roku z prawie 62 milionami dolarów w bilonie.
Kantor online – tu poznasz kurs dolara
Dolarem nazywa się wiele walut lecz nie ukrywajmy, że kiedy mówimy “dolar” to chodzi nam o dolara amerykańskiego, który w XX w. był najważniejszą walutą na świecie i dopiero w tym wieku pomału osłabiał się. Jednak wymiana dolara nadal stanowi spory wycinek obrotów na rynku walutowym Forex. Zainteresowani aktualnym kursem dolara amerykańskiego mogą w każdym momencie sprawdzić jego wartość między innymi na stronach kantorów internetowych, gdzie kurs walut uaktualniany jest co parę chwil. Co więcej, można tam przeanalizować historyczne notowania kursu dolara, a także zestawić jego cenę z najświeższymi kursami innych walut.