Leasing dla przedsiębiorstwa

Leasing bez wątpienia jest wymieniany jako jeden z najbardziej lubianych przez przedsiębiorców narzędzi finansowych. Nie powinno to rzecz jasna dziwić, bo jego duże atuty powodują, że leasing okazuje się świetnym rozwiązaniem pozwalającym na optymalizację kosztów związanych z działalnością przedsiębiorstwa. Głównie z uwagi na fakt, że w naszym kraju ratę leasingową uważa się za koszt uzyskania przychodu. Na fakt, że leasing okazuje się tak korzystny wpływa także to, iż pozwala on na zdobycie potrzebnych do prowadzenia przedsiębiorstwa aktywów bez potrzeby ich kupowania. Na jakich zasadach konkretnie więc polega leasing? O czym nie powinniśmy zapominać decydując się na taką metodę finansowania?

Leasing – co to jest?

Nazwa leasing pochodzi z języka angielskiego, gdzie oznacza wynajem. W państwach anglosaskich przepisy nie odróżniają leasingu od dzierżawy, lecz w Polsce są to pojęcia odmienne. Leasing oznacza udostępnienie przez leasingodawcę wybranego aktywu leasingobiorcy, w związku z czym ten drugi deklaruje, że będzie opłacać raty leasingowe. Przedmiotem leasingu zwykle bywają pojazdy, które budują flotę przedsiębiorstwa, maszyny niezbędne do działania firmy lub sprzęt do punktu sprzedaży. Po zakończeniu umowy wypożyczone dobra zostają zwrócone do leasingodawcy, a ten najczęściej sprzedaje je w preferencyjnej cenie.

Specjalista wskaże najlepszy leasing

W ostatnich latach w Polsce pojawiło się sporo ofert leasingu. Ich mnogość sprawia, iż trudno wybrać wśród nich tę najkorzystniejszą – potrzebne w tym celu są odpowiednie kwalifikacje. A że nie każdy przedsiębiorca takie ma, decydując się na leasing, najlepiej zrobimy zasięgając doradztwa specjalisty. Przed wyborem leasingu warto więc udać się do doradcy kredytowego, który pomoże wyszukać ofertę dostosowaną do naszych potrzeb i zapewni, że leasing naprawdę będzie najkorzystniejszym wyjściem.