Srebrne monety bulionowe – obiecująca opcja inwestycji na przyszłość

Chcesz kupić monety srebrne? Kliknij tutaj.

Monety lokacyjne, czyli monety bulionowe, są kolejną opcją dla osób chcących inwestować swoje pieniądze w metale szlachetne. Niewątpliwie najpopularniejszym kruszcem także w tym rodzaju inwestycji jest złoto, jednak w ostatnich latach coraz więcej państw zaczęło wypuszczać monety bulionowe ze srebra, które w mgnieniu oka zyskały sobie zagorzałych zwolenników, głównie wśród inwestorów z niezbyt majętnym portfelem.

Srebro bulionowe czy monety kolekcjonerskie – w co inwestować?

Można powiedzieć, że monety bulionowe ze srebra są w zasadzie nowością inwestycyjną. Wybijane są przez mennice kilku państw, i to raptem od lat osiemdziesiątych XX w. (pojawiły się najpierw w Chinach, w Kanadzie oraz w Meksyku). Chociaż są popularne wśród inwestorów od prawie pół wieku, ich oferta nie jest nadal tak duża jak pokrewnych złotych monet. Srebrne monety bulionowe są jednak dobrą opcją dla osób potrzebujących zdywersyfikować swoje oszczędności, a które boją się inwestować w odpowiednio droższe monety kolekcjonerskie ze srebra lub których nie stać na lokatę środków w platynę bądź złoto. Z jakiej przyczyny monety bulionowe uznaje się za lepszą inwestycję niż monety kolekcjonerskie z identycznego kruszcu? Koszt zakupu monet kolekcjonerskich w okresie zaraz po ich emisji zawsze dużo przewyższa cenę metalu szlachetnego, z którego powstały. Ma na to wpływ w głównej mierze całościowy wydatek poniesiony przez producenta na wybicia numizmatu (tj. opracowanie przez grafika niepowtarzalnego wzoru i przygotowanie odpowiednich matryc). Nie bez znaczenia ma też to, iż monety kolekcjonerskie dostępne są w ograniczanej liczbie, co natychmiast potęguje na nie popyt. Nie znaczy to jednakże, iż z czasem ich wartość będzie powoli wzrastać! Trzeba mieć na uwadze, iż tak jak w przypadku każdego eksponatu kolekcjonerskiego, monety takie będą warte tyle, za ile zapragnie je kupić potencjalny nabywca. Z kolei srebrne monety bulionowe pozbawione są wymiaru kolekcjonerskiego (nie posiadają limitowanego rocznego nakładu, a ich wizerunek odświeżany jest niezmiernie rzadko), dlatego ich wartość ściśle powiązana jest z aktualną ceną srebra.

Jaka jest typowa waga srebrnych monet bulionowych?

Srebro jest tanim kruszcem, dlatego tez monety bulionowe z tego metalu z rzadka wybijane są w nominale mniejszym niż 1 uncja trojańska, czyli w systemie metrycznym 31,1 gramów. I choć próba srebra .999 oraz nominał 1 uncji to praktycznie norma dla tych monet, u resellerów dostaniemy również monety o wadze 2 oz, 10 oz, a nawet 500 g. W rodzimych sklepach oferujących srebro inwestycyjne bez problemu zamówimy znane na całym świecie Kangury z Australii, południowoafrykańskie Krugerrandy oraz austriackich Wiedeńskich Filharmoników o niebanalnym nominale 1,5 €.

Nasze dane:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]