Szukasz domowych przetworów z warzyw? Sprawdź https://artmankiszonki.pl.
Kiszonki z warzyw są tak silnie związane z tradycyjną kuchnią polską, że wydaje nam się, iż jest to przede wszystkim słowiański rarytas, sporadycznie przygotowywany w innych regionach świata. Jednakże kiszonki modne są nie tylko na starym kontynencie, ale także w Azji oraz w Ameryce Południowej i Północnej.
Kiszonki – zdrowe produkty na naszym talerzu
Według historyków metoda zabezpieczenia pożywienia przez ich przechowywanie w solance, w soli bądź w roztworze octu, stosowana jest przez ludzi od ponad 4 tysiącleci. Technika ta przypuszczalnie nie wywodzi się nawet z Europy, a z terytoriów dawnej Mezopotamii. Pokarm poddany fermentacji mlekowej nie psuje się, gdyż niska kwasowość zawiesiny, w której jest on zanurzony, ogranicza rozwój bakterii gnilnych. Kilkaset lat temu była to najlepsza metoda, żeby zwiększyć czas przydatności do konsumpcji mięsa, ryb i warzyw nawet o kilkadziesiąt tygodni. W rezultacie przyjął się zwyczaj szykowania m.in. kiszonych przetworów warzywnych z myślą o miesiącach zimowych. Kiszonki od zawsze słyną z aspektów prozdrowotnych, co oczywiście jest potwierdzone. Wyróżniają się one m.in. dużą zawartością witaminy C, stąd też marynarze statków, które zaopatrzone były w kwaszonki, rzadziej chorowali na cyngę. Co interesujące, w naszym języku kwaszone przetwory z warzyw określa się potocznie “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… pasza dla zwierząt przykładowo z kapusty lub koniczyny czerwonej.
Kiszonki – co się z reguły kisi?
Najbardziej znanym warzywem kwaszonym jest ogórek, którego używa się w kuchni właściwie w większości rejonów świata, nawet w Kanadzie i w USA, gdzie ten wariant przetworów warzywnych nie cieszy się ogromną popularnością. Natomiast ogórki kiszone są tam prawdopodobnie najbardziej lubianym składnikiem hot-dogów, kanapek i burgerów. W naszym kraju obok ogórka, bardzo popularne są kwaszona kapusta i buraki, których używa się do przygotowania surówek oraz zup. Niemniej jednak to nie jedyne warzywa, które da się kisić. W różnych regionach świata kisi się m.in. brokuły, botwinkę oraz owoce (przykładowo truskawki), a czasem nawet ryby.
Ocet i Solanka wpływają na teksturę oraz smak warzyw, dając im chrupkość i kwasowość. Kwaszonki nie tylko z warzyw, z biegiem lat stały się bazą bądź znaczącym dodatkiem do tysięcy przepisów narodowych. Warto wiedzieć, iż smak kiszonych przetworów może być inny w oddalonych od siebie krajach świata, bowiem jest on zależny od dodatków do zalewy, które stosuje się w trakcie kwaszenia. Tym samym ogórek przygotowany wedle tradycyjnego polskiego przepisu, miał inny smak niż ten wyprodukowany np. w Japonii.
Nasze dane:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice
Mob.: +48 669 997 776
E-mail:
[email protected]