Jak rozróżnić typy batów jeździeckich?

Chcesz kupić palcaty? Odwiedź ten adres.

Zamawiając strój jeździecki trzeba pamiętać o zaopatrzeniu się również w istotne przybory. Zarówno podczas oswajania konia, jazdy rekreacyjnej czy w czasie turniejów, nieodzowne będzie zastosowanie palcatów i batów jeździeckich.

Typy batów jeździeckich

Wymienia się kilka rodzajów batów jeździeckich: baty do lonżowania, powożeniowe, ujeżdzeniowe i rzecz jasna palcaty skokowe. Przeważnie wykorzystuje się:
bat do lonżowania – ma z reguły od 160 do 200 cm długości i służy do zachęcenia zwierzęcia do miarowego chodu naprzód, zatrzymania konia lub przykucia jego uwagi. Dzięki niemu trener panuje nad koniem, równocześnie pozostając w odpowiednim dystansie od zwierzęcia. Współczesne baty do lonżowania wytwarzane są z reguły z włókna szklanego i posiadają antypoślizgową rączkę, zapewniającą trzymanie się ręki niezależnie od warunków. Zazwyczaj są składane, lecz spotykane są także baty jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest zauważalnie krótszy (ma przeciętnie od 90 do 140 centymetrów) i zakończony jest sznureczkiem. Wykorzystuje się go w trakcie treningu, rzadziej w jeździe rekreacyjnej. Warto zaakcentować, że stosuje się go wyłącznie wówczas, kiedy dżokej nie jest w stanie wymóc od konia należytego zachowania przy pomocy komunikatów wydawanych nogą lub dłonią.
palcat skokowy – często nazywany także szpicrutą, to najkrótszy typ bata – ma długość ok 60-75 cm. Zakończony jest na ogół skórzaną klapką, której dźwięk dyscyplinuje konia oraz nakłania go do określonej reakcji. Palcatem trąca się delikatnie zwierzę w łopatkę, co tłumaczy, dlaczego nie jest on długi.

Po czym poznać, iż smagnięcie palcatem lub batem jest zbyt mocne?

Batów oraz palcatów niezwykle łatwo nadużyć, toteż powinno się za każdym razem posługiwać się nimi z umiarem. Za mocny cios może przyczynić się do tego, iż zamiast wypełnić komendę zwierzę stanie się bardziej niepokorne albo zacznie kojarzyć daną przeszkodę z bólem. Jeżeli palcat bądź bat zostawił ślad na skórze konia to oznaka, że jeździec uderza na pewno za mocno.

Podczas jazdy palcaty oraz baty trzymamy w taki sposób, aby układały się równolegle z wodzami. Jeżeli rączka zakończona jest pętlą, nie wolno zaciągać jej aż do przegubu dłoni, ponieważ w razie potencjalnego upadku dżokej mógłby się zranić.

Nasze dane:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]