Kantar skórzany i sznurkowy – który wybrać?

Zamów kantar skórzany

Kantar to pospolity element uprzęży dla konia. Jest niezwykle podobny do uzdy, ponieważ jedyną różnicą pomiędzy nimi jest nieobecność wędzidła – elementu wsuwanego do pyska pozwalającego na przekazywanie sygnałów do poruszającego się konia. Kantar to jeden z kluczowych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie praktycznie się nie rozstają. Tym samym powinien on być dopasowany do wielkości i kształtu głowy konia oraz nie przyczyniać się do powstania obtarć. Jak więc dobrać właściwy kantar? Na które jego właściwości powinno się zwrócić uwagę?

Co wygodniejsze dla zwierzęcia – kantar sznurkowy czy podszywany?

W sprzedaży znajdziemy rozmaite warianty kantarów: taśmowe, podszywane, skórzane czy sznurkowe. Te ostatnie, określane też halterami, są zalecane ze względu na sporą kontrolę, którą jeździec za ich pomocą może mieć nad koniem. Dla zwierzęcia znacznie wygodniejszy jest jednak kantar taśmowy albo skórzany. Jeszcze większy komfort zapewniają kantary podszywane – na przykład sztucznym albo prawdziwym futerkiem, które można odczepić celem wyczyszczenia. Kantar tego rodzaju świetnie zapobiega tworzeniu się uszkodzeń skóry, a zarazem pozwala przywiązać konia w trakcie pielęgnacji i umożliwia jego prowadzenie podczas spacerów albo treningów.

Kantary – jakie rozmiary są dostępne w sprzedaży

Produkowanych jest parę rozmiarów kantarów dla koni. Najmniejszy to foal, który będzie pasował kucom miniaturowym i źrebiętom. Kolejny to shetty (0), który stosują posiadacze większych źrebiąt, a także koni szetlandzkich. Kantar określany jako pony (1) został natomiast opracowany dla kucy (np. walijskich) i rocznych koni większości ras. Kantary cob (2) i full (3) są zaś średnich rozmiarów i pasują między innymi do hanowerów, koni arabskich, fryzyjskich oraz wielkopolskich. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który przeznaczony jest dla większych ras gorącokrwistych (na przykład kladrubskich) i ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie czy perszeron).

Nasze dane:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]